Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional la CIM pt plata la ore lucrate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional la CIM pt plata la ore lucrate

Dupa cum reiese din titlu , nu stiu sa fac acest act cu plata la ora. Mai exact situatia sta asa; angajatorul (cu domeniul de activitate constructii civile si industriale) vrea ca salariatii sa fie platiti la orele lucrate( toti salariatii au cim-uri cu norma intreaga), deoarece in unele zile din 8 ore se lucreaza doar 5 ore sau poate chiar 2 ore, dar nu din motive imputabile salariatului sau angajatorului ( spre exemplu incepe ploaia). Am nevoie de un sfat, o parere sau orice ma poate ajuta.
Nu este greu de întocmit, însă tebuie sa puneti in discutie angajatorului prevederile din Codul Muncii cu privire la plata angajatului in situatia in care este prezent la munca si nu poate presta activitatea din motive neimputabile acestuia, cu exceptia grevei.

De asemenea, daca se poate puneti in discutie plata in acord ca forma de salarizare.
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Cornel Vasile, Consilier juridic