avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procura copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procura copil

Buna ziua.
In urma divortului am cedat custodia total fostului sot, pentru copilul nostru.
Copilul imi cere procura sa iasa din tara( are 14 ani).
Mai pot eu sa-i fac procura in conditiile in care nu am nici un drept asupra lui?
Daca da, care sunt pasii? Merg cu hotararea de divort la notar ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:30, 17 Septembrie 2019
Mai exact, ce inseamna ca ati cedat custodia ? Ce scrie in hotararea de divort, tatal exercita singur autoritatea parinteasca ? In acest caz, nu are nevoie de acordul dvs
Da, tatal are custodie totala asupra copilului, eu platind pensie alimentara.
Nu este necesar acordul dvs nici pt a-i face copilului pasaport si nici pt iesirea din tara daca tatal exercita singur autoritatea parinteasca

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie, declarație ieșire din țară minor luluca luluca buna ziua. Am divorțat la notar iar în urma divorțului s-a stabilit custodie comuna asupra fiicei mele,cu domiciliul la mine. Intrebarea mea este daca pot ... (vezi toată discuția)
Intrare in ro fara procura de la celalalt parinte mironasaila@gmail.com mironasaila@gmail.com Buna ziua As dori sa stiu daca- pot intra/ iesi in Romania cu copilul minor de 17 ani in absenta unei procuri din partea tatalui lui s - daca pot sa ii ... (vezi toată discuția)
Scoaterea minorului din tara fara acordul tatalui Simonaaurelia Simonaaurelia Fratele meu este divortat si are o fetita de 5 ani. Mama a obtinut custodia copilului, el plateste pensie alimentara , fetita o putea lua cand isi dorea ( nu ... (vezi toată discuția)