Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procura copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procura copil

Buna ziua.
In urma divortului am cedat custodia total fostului sot, pentru copilul nostru.
Copilul imi cere procura sa iasa din tara( are 14 ani).
Mai pot eu sa-i fac procura in conditiile in care nu am nici un drept asupra lui?
Daca da, care sunt pasii? Merg cu hotararea de divort la notar ?
Multumesc
Mai exact, ce inseamna ca ati cedat custodia ? Ce scrie in hotararea de divort, tatal exercita singur autoritatea parinteasca ? In acest caz, nu are nevoie de acordul dvs
Da, tatal are custodie totala asupra copilului, eu platind pensie alimentara.
Nu este necesar acordul dvs nici pt a-i face copilului pasaport si nici pt iesirea din tara daca tatal exercita singur autoritatea parinteasca