Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Pot beneficia de concediul prenatal daca am 12 luni de munca dar nu la acelasi loc?
1. Domnule Director ……………………….

Subsemnatul/a ……….. identificat /acu CI seria ….. nr. …….. angajat /fost angajat al S.C. xxxxxx S.R.L., in functia de ............................ departamentul ...................,

Avand in vedere dispozitiile art.34 din Normele de aplicare a OUG 158/2005

Solicit, eliberarea unei adeverintea din care să reiasă numărul de zile de concediu de incapacitate temporară de muncă avute în ultimele 12/24 de luni, precum si veniturile realizate.

2. Domnule Director ……………………….

Subsemnatul/a ……….. identificat/a cu CI seria ….. nr. …….. angajat/fost angajat al S.C. xxxxxx S.R.L., in functia de ............................ departamentul ...................,

Avand in vedere dispozitiile art. 34 alin. (5) din Legea 53/2003 – Codul muncii , ale art.7 alin.6 din HG 905/2017

Solicit, eliberarea unei adeverinte care sa ateste activitatea desfasurata de subsemnatul, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Si ma duc si o dau directorului de acolo nu?si care varianta o folosesc pe prima sau a doua ori ambele?
Cristinaigd, utilizator
Ambele variante le depuneti la director /serviciu de resurse umane ... le intocmiti in dublu exemplar ,pe cel care ramane sa se mentioneze "nr si data inregistrarii la angajator".
Le fac pe amândouă de două ori si un exemplar la mine dar nu inteleg cum adică sa scrie numarul si data înregistrări pe care pe cel care merge la director sau pe cel de la mine si ce număr?
Cristinaigd, utilizator
Cand se depune o cerere la o institutie. societate, cel care o primeste da un numar de inregistrare mentionandu-se si data cand s-a inregistrat.
Ambele exemplare dintr-o cerere trebuie sa aiba acelasi numar si data de inregistrare.