avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Pot beneficia de concediul prenatal daca am 12 luni de munca dar nu la acelasi loc?
Cel mai recent răspuns: Cristinaigd , utilizator 18:57, 19 Septembrie 2019
1. Domnule Director ……………………….

Subsemnatul/a ……….. identificat /acu CI seria ….. nr. …….. angajat /fost angajat al S.C. xxxxxx S.R.L., in functia de ............................ departamentul ...................,

Avand in vedere dispozitiile art.34 din Normele de aplicare a OUG 158/2005

Solicit, eliberarea unei adeverintea din care să reiasă numărul de zile de concediu de incapacitate temporară de muncă avute în ultimele 12/24 de luni, precum si veniturile realizate.

2. Domnule Director ……………………….

Subsemnatul/a ……….. identificat/a cu CI seria ….. nr. …….. angajat/fost angajat al S.C. xxxxxx S.R.L., in functia de ............................ departamentul ...................,

Avand in vedere dispozitiile art. 34 alin. (5) din Legea 53/2003 – Codul muncii , ale art.7 alin.6 din HG 905/2017

Solicit, eliberarea unei adeverinte care sa ateste activitatea desfasurata de subsemnatul, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Septembrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Si ma duc si o dau directorului de acolo nu?si care varianta o folosesc pe prima sau a doua ori ambele?
Ultima modificare: Miercuri, 18 Septembrie 2019
Cristinaigd, utilizator
Ambele variante le depuneti la director /serviciu de resurse umane ... le intocmiti in dublu exemplar ,pe cel care ramane sa se mentioneze "nr si data inregistrarii la angajator".
Le fac pe amândouă de două ori si un exemplar la mine dar nu inteleg cum adică sa scrie numarul si data înregistrări pe care pe cel care merge la director sau pe cel de la mine si ce număr?
Ultima modificare: Miercuri, 18 Septembrie 2019
Cristinaigd, utilizator
Cand se depune o cerere la o institutie. societate, cel care o primeste da un numar de inregistrare mentionandu-se si data cand s-a inregistrat.
Ambele exemplare dintr-o cerere trebuie sa aiba acelasi numar si data de inregistrare.

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de cele 126 zile de concediu de maternitate? ela_b84 ela_b84 Buna ziua, situatia mea este urmatoarea: sunt insarcinata in 6 luni si de la 4 luni si jumatate sunt in concediu fara plata. Mentionez ca la data nasterii as ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal Laura_89 Laura_89 Buna ziua, Sunt insarcinata in 25 de saptamani. Am inteles ca se poate acorda concediu prenatal incepand cu saptamana 28. Am epuizat concediul de odihna si ... (vezi toată discuția)
Pentru angajare se cere adeverinta de la locul anterior de munca cu detalii legate de responsabilitati, salar etc? dia_tia dia_tia Am primit o oferta de munca scrisa in are mi se cer si diverse acte pentru angajare. Printre ele mi se cere o adeverinta de la fostul loc de munca in care ... (vezi toată discuția)