Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Renuntarea la calitate de vice-presedinte ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Renuntarea la calitate de vice-presedinte ONG

Fac parte dintr-o asociatie non-profit ca si vice-presedinte. Aceasta asociatie contine doar 3 membri : presedinte, eu si un alt membru ( minimul necesar ce s-a cerut pentru a putea fonda asociatia ). Avand in vedere ca nu mai vreau sa fac parte din aceasta asociatie si nici nu mai pot discuta cu ceilalti membri, exista vreo modalitate de a imi da demisia/de a renunta ?
Va multumesc anticipat
Mai intai comitetul director al ong aproba cererea (facuta in scris prin formularul) de adeziune la ong a unui alt membru cu drepturi depline. Apoi dumneavoastra inaintati in scris catre presedintele ong deciia de renuntare atat la functia detinuta cat si la calitatea de membru incepand cu data de..., (data ulterioara primiri celuilalt membru nou). Apoi se convoaca aduarea generala a asociatiei care sa aiba pe ordinea de zi printre altele alegerea unui vice-presedinte. In final procesul verbal al adunarii generale se depune la judecatorie pentru a se face modificarea componentei structurii de conduere a ong si in registrul asociatiilor si fundatiilor.
va putati notifica in scris demisia din functia de vicepresedine si retragerea din calitatea de membru. E treaba lor sa gaseasca o alta persoana. Desi frumos ar fi sa ajutati la gasirea de alt membru, pentru ca acceptand functia de vicepresedinte implicit v=ati asumat o obligatie de a contribui la bunul mers al asociatiei....