Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nelămurire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nelămurire

1.Bună seara! Am o nelămurire cu sentința primita pe fond. Sa stabilit prin sentința civila următoarele. Stabilește locuinta la mamă, menține neîngrădit dreptul copilului la relații personale cu tatăl și stabilește contribuțiile părinților la întreținerea copilului în cuantum de 25% din venitul net lunar al fiecăruia dintre părinți. Dar nu mai puțin de 1150 lei lunar. Contribuție ce se va presta în natură de către mamă și prin echivalent bănesc de către tata. Întrebarea mea ar fi, ce plătesc? 25 la suta sau 1150 de lei. Cei 1150 de lei este contribuția totala a ambilor parinti? 2.Deoarece am avut o divergenta cu mama copilului referitor la sentința, pe tema programului de legături personale cu minorul. Dansa îmi spune ca nu pot sa îmi vad copilul ca nu am program, dar din acesta sentința reiese ca oricând pot avea relații personale cu copilul meu fără ca altcineva sa ii îngrădească acest drept. Cine are dreptate? Mulțumesc anticipat
Stimate domn, această sentinţă e neclară şi cu ea la îndemână, se oferă ocazia la o serie de noi procese şi se declanşează război între dvs. şi mama copilului, ceea ce nu e bine pentru nimeni. Nu ştiu de ce am impresia că această sentinţă s-a dat la J 6.
Dacă sunteţi în termen , faceţi urgent apel.
Este neclar de ce a stabilit pensia alimentară la 25% din venit (corect) dar specifică "nu mai puţin de 1150 lei lunar".Dacă de mâine sunteţi şomer, de unde să daţi?Sau dacă scadedrastic venitul?În general, contribuţia minimă se raportează la % din salariul minim pe economie.
Accesul neîngrădit nu văd cum poate fi pus în executare silită. dacă apare necesitatea.
Martonze, utilizator
Mulțumesc frumos pentru răspuns, voi face apel. Iar la suma de 1150 lei, cred ca e suma totala pe care noi parinti trebuie sa o asiguram copilului lunar..

gi-jane2, moderator