avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copilul nu mai vrea să stea cu tatăl biologic și a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copilul nu mai vrea să stea cu tatăl biologic și a plecat la mama mea, iar el face mult scandal din acest motiv. Ce șanse sunt să rămână la bunici?

În primul rând buna seara tuturor,vin și eu cu o problema un pic mai delicată.cu multi ani in urma eram cu fostul soț și într-o perioadă proastă am avut o relație cu cu cineva din care a rezultat un copil.copilul a fost trecut pe numele fostului soț,dar cand fetiță avea aproape 3 ani eu am plecat ea rămânând cu fostul soț.dupa o perioada el a dat-o tatălui.acum fata are 14 ani și de ceva vreme tot îmi scrie nu mai poate nu mai vrea sa stea acolo că vrea ori cu mine ori cu fostul soț lucru care devine imposibil.fata a fugit de acasă la mama mea și nu mai vroia sa plece de acolo.tatal fetei amenință in toate direcțiile că omoară ,că cheamă poliție,și multe altele.in cazul asta va rog ce șanse sunt că fata sa plece de acolo.ea a spus că o să i spună dirigintei sa cheme protectia copilului.ajutati-ma va rog sa găsesc o soluție.mutumesc
Ultima modificare: Vineri, 27 Septembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Meryy , utilizator 08:00, 12 Noiembrie 2019
Buna seara,
Dati in judecata pe tatal din acte si pe tatal biologic solicitand stabilirea domiciliului minorei la dumneavoastra.
Solicitati, la momentul introducerii cererii, printr-o alta cerere, emiterea unui ordin de protectie atat pentru dumneavoastra cat si pentru minora impotriva celui care ameninta.
Luati-va apoi copilul si daca vine la actuala adresa cel ce va amenita chemati 112 aratand care e situatia si si cererea de ordin de protectie.sau ordinul emis.
Solicitati ajutorul unui avocat
Ultima modificare: Duminică, 22 Septembrie 2019
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Eu locuiesc în Germania.tatal biologic cât și tatăl din acte sunt in Romania Ialomița.
Am nevoie de un avocat ,cum sa mi procur unul care sa fie din zona?
Ultima modificare: Luni, 23 Septembrie 2019
gi-jane2, moderator
Buna seara,
Pai minorul unde este?
Daca este in Germania atunci va judecati ACOLO.
daca este in Romania, prin prieteni din Alexandria, angajati un avocat.
Daca s-a dus la mama dvs, de ce nu a ramas acolo ?
De ce copilul nu mai vrea sa stea la tatal biologis, ati vorbit cu ea ?
Minorul este in Romania

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Pai minorul unde este?
Daca este in Germania atunci va judecati ACOLO.
daca este in Romania, prin prieteni din Alexandria, angajati un avocat.

Alte discuții în legătură

Dreptul copilului dalina chira dalina chira BUNA ZIUA AM O FETITA IN VARSTA DE 5 ANI CU BARBATUL CU CARE NU AM FOST CASATORITA NICIODATA FETITA ESTE PE NUMELE MEU CU LINIE IN CERTIFICATUL DE NASTERE LA ... (vezi toată discuția)
Modificare program vizita minor. refuzul fetitei de a mai merge in vizita la tata AndreeaDsk AndreeaDsk Buna ziua, Am o fetita in varsta de 8 ani, sunt divortata de 4 ani, m-am recasatorit acum 1 an. Fetita il considera tata pe actualul meu sot, care are grija ... (vezi toată discuția)
Adoptie fara acordul tatalui biologic dvbercu dvbercu Buna! Am un baiat de 12 ani, care sta in Romania la bunici. Eu sunt in strainatate. Sunt casatorita si am o fetita aici :justcuz: . Venim in vacante sa il ... (vezi toată discuția)