Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copilul nu mai vrea să stea cu tatăl biologic și a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copilul nu mai vrea să stea cu tatăl biologic și a plecat la mama mea, iar el face mult scandal din acest motiv. Ce șanse sunt să rămână la bunici?

În primul rând buna seara tuturor,vin și eu cu o problema un pic mai delicată.cu multi ani in urma eram cu fostul soț și într-o perioadă proastă am avut o relație cu cu cineva din care a rezultat un copil.copilul a fost trecut pe numele fostului soț,dar cand fetiță avea aproape 3 ani eu am plecat ea rămânând cu fostul soț.dupa o perioada el a dat-o tatălui.acum fata are 14 ani și de ceva vreme tot îmi scrie nu mai poate nu mai vrea sa stea acolo că vrea ori cu mine ori cu fostul soț lucru care devine imposibil.fata a fugit de acasă la mama mea și nu mai vroia sa plece de acolo.tatal fetei amenință in toate direcțiile că omoară ,că cheamă poliție,și multe altele.in cazul asta va rog ce șanse sunt că fata sa plece de acolo.ea a spus că o să i spună dirigintei sa cheme protectia copilului.ajutati-ma va rog sa găsesc o soluție.mutumesc
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
Dati in judecata pe tatal din acte si pe tatal biologic solicitand stabilirea domiciliului minorei la dumneavoastra.
Solicitati, la momentul introducerii cererii, printr-o alta cerere, emiterea unui ordin de protectie atat pentru dumneavoastra cat si pentru minora impotriva celui care ameninta.
Luati-va apoi copilul si daca vine la actuala adresa cel ce va amenita chemati 112 aratand care e situatia si si cererea de ordin de protectie.sau ordinul emis.
Solicitati ajutorul unui avocat
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Eu locuiesc în Germania.tatal biologic cât și tatăl din acte sunt in Romania Ialomița.
Am nevoie de un avocat ,cum sa mi procur unul care sa fie din zona?
gi-jane2, moderator
Buna seara,
Pai minorul unde este?
Daca este in Germania atunci va judecati ACOLO.
daca este in Romania, prin prieteni din Alexandria, angajati un avocat.
Daca s-a dus la mama dvs, de ce nu a ramas acolo ?
De ce copilul nu mai vrea sa stea la tatal biologis, ati vorbit cu ea ?
Minorul este in Romania

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Pai minorul unde este?
Daca este in Germania atunci va judecati ACOLO.
daca este in Romania, prin prieteni din Alexandria, angajati un avocat.