avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune si contract de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune si contract de inchiriere

as dori sa ma informez asupra unui caz mai complicat: suntem mostenitori legali dupa tatal meu, care a fost proprietar unei case in care acum sta un chirias. Contracturl de chirie expira in Aprilie 2010. cum putem face rezilierea contractului, caci inca nu a fost desfasurata procedura succesorala. Pot sa trimit de pe acum o notificare de reziliere, chiar daca inca nu am certificat de mostenitor?
Cel mai recent răspuns: Elena Popa , Avocat 10:29, 3 Decembrie 2009
multumesc pentru raspunsuri; totusi as dori sa aflu mai mult: suntem in strainatate si din diferite motive am planuit sa mergem in Romania de abea in Martie 2010. Din cauza contractului de inchiriere, adica din cauza rezilierii acesteia in timp, nu ar trebui sa dezbatemprocesul de mostenire cel mai tarziu pana in Februarie 2010?
Depinde foarte mult de ceea ce scrie in acel contract de inchiriere. Daca exista clauza potrivit careia prelungirea contractului se face numai prin acordul expres al partilor atunci nu ar fi nici o problema. Dar daca exista clauza ca se prelungeste automat daca chiriasul nu este notificat cu o anumita perioada de timp inainte atunci va trebui sa veniti , sa dezbateti succesiunea si sa il notificati pe chirias !
Ultima modificare: Luni, 30 Noiembrie 2009
MIHAI GRIGORE, Avocat
am inteles; mai exista si o persoana imputernicita prin procura de tatal meu, ea a si semnat contractul in aceasta functie. Daca noi nu suntem inca in nici o relatie cu chiriasul, poate este persoana imputernicita pt desfasurarea contractului si afacerilor de inchiriere cea care ar putea sa notifice rezilierea?
luiza2008 a scris:

Doar in cazul in care in acel contract exista o clauza de denuntare unilaterala...Altfel,va trebui sa respectati contractul de inchiriere pana in aprilie 2010.


Da, nu aveti cum sa faceti altfel decat daca va intelegeti cu chiriasul si accepta.
Contractul e valabil pana in 2010 si doar daca are vreo culpa puteti cere rezilierea contractului daca chiriasul nu este de acord cu rezilierea.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

luiza2008 a scris:

Doar in cazul in care in acel contract exista o clauza de denuntare unilaterala...Altfel,va trebui sa respectati contractul de inchiriere pana in aprilie 2010.


Da, nu aveti cum sa faceti altfel decat daca va intelegeti cu chiriasul si accepta.
Contractul e valabil pana in 2010 si doar daca are vreo culpa puteti cere rezilierea contractului daca chiriasul nu este de acord cu rezilierea.

avocat Claudiu Lascoschi


inseamna ca chiriasul trebuie sa paraseasca casa in 2010 chiar si fara notificare de reziliere?

Alte discuții în legătură

Reziliere unilaterala mihai440 mihai440 intr-un contract de locatiune incheiat pe un an de zile se prevede 1 durata contractului se prelungeste in miod automat, pe perioade de timp egale, daca nici ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am un chiriaș care are contract de închiriere pînă ... Jorjetel10 Jorjetel10 Bună ziua, Am un chiriaș cu contract de închiriere pînă în septembrie 2021, dar și viză de flotant pînă la sfîrșitul anului 2021. Pot să-i cer ... (vezi toată discuția)
Radiere contract de inchiriere - apartament iancau_Anamaria iancau_Anamaria Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu informatii referitoare la: Radierea contractului de inchiriere la administratia fiscala inseamna automat si anularea ... (vezi toată discuția)