Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Supliment succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Supliment succesiune

Bună seara!
Am din partea bunicului un testament unde sunt legatar universal, am dezbatut succesiunea in instanta dupa urma, iar in hotararea data se mentioneaza ca sunt unic mostenitor.
Am nevoie de un supliment la succesiune pentru a retrage o suma de bani dintr-un cont bancar unde titular este bunicul.
Am fost la notar si mi-a spus ca trebuie sa se prezinte și ceilalti mostenitori, problema este ca verii mei refuza sa se prezinte.
Intrebarea mea este de unde pot lua un model de cerere pentru acest supliment.
Vă multumesc!
Mariana_aa, utilizator
Buna seara,
Pai e vorba de o cerere in instanta.
Cum ati formulat-o pe cea de chemare initiala o formulati si pe asta dar aratati care sunt cotele tinand cont de acea sentinta de care ati facut vorbire.
Luati legatura, eventual, cu un avocat.
Nu inteleg, formulez cererea doar pe contul bancar și ii mentionez și pe verii mei? In cazul in care sunt legatar universal prin si prin sentinta unic mostenitor. Sa inteleg ca impartim aceasta suma de bani?