Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se calculează pensia alimentara pentru doi copii ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se calculează pensia alimentara pentru doi copii minori dacă tatăl este asociat unic al unei societati comerciale ?

Buna ziua. Cum se calculează pensia alimentara pentru copii minori( 10 luni si 8 ani) dacă tatăl este asociat unic al unei societăți comerciale, în condițiile în care societatea înregistrează profit net lunar in valoare de 20.000 lei .Multumesc frumos.
A_lecsa, utilizator
Solicitați instanței să facă o adresă la Anaf pentru a-i afla veniturile!
Se va ocupa avocatul de toate demersurile!
In principiu, procentul maxim pe care instanța poate sa-l acorde pentru 2 minori este în cuantum de 33% din veniturile tatălui. De obicei, daca veniturile sunt foarte mari, judecătorul evita sa acorde procentul maxim de prima data. Depinde acum si de veniturile mamei si situația acesteia.
Contactați un avocat de pe forum si pregătiți pe îndelete strategia de apărare.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Nu din profitul lunar al firmei se plătește pensia de întreținere, ci doar din veniturile lunare NETE ale părintelui nerezident.

Cei 20.000 de lei sunt profitul firmei, NU salariul tatălui.
Dacă părintele nerezident are ca exemplu un venit net lunar de 2..500 lei, sau 1.263 lei, din acești bani se va stabili pensia.
Dapix, utilizator
Nu se confunda patrimoniul tatalui si veniturile sale cu profitul unei companii. Maxim ce se poate urmari este daca tatal in nume propriu a incasat dividente. De obicei oricum in primii ani profitul este reinvestit in totalitate. Ca sa nu mai zic ca exista si companii ce merg pe pierdere. Deci raportati-va la venitul tatalui din salarii sau ce o fi incasand el.