Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune notar vs instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune notar vs instanta

Tatăl meu a decedat anul acesta, fosta soție a lui a murit în 2015 și din păcate nu am apucat sa facem succesiunea după ea.
Problema mea e ca trebuie sa dezbat succesiunea cu niște persoane care nu și dau interesul și ma tot amână deși eu m am implicat cu toate actele la notar.
În dezbatere intra o casa de 20.000 de euro și terenuri agricole în jur de 10 hectare care e pe numele fostei soții și pentru ca erau căsătoriti tatăl meu mai are o garsoniera și am înțeles ca au și ei parte la rândul lor din garsoniera.

1 Ce ma sfătuiți ținând cont ca sunt mai multe bunuri, o sa ma coste mult mai mult dacă ma judec prin instanță??? Sau sa încerc tot prin notar sa i conving cumva sa ne înțelegem?!
2 Ma sfătuiți sa aleg un avocat din localitatea unde a avut tatăl meu ultimul domiciliul, sau sa vin cu un avocat poate mai bine pregătit din oraș?
3 Cât de mult durează dezbaterea în instanța și ce costuri ar implica...
4 As putea sa ma calific sa nu plătesc taxa de timbru judiciar dacă nu am venit pentru ca am înțeles ca fiind multe bunuri sunt șanse sa îmi respingă din start cererea...

Orice răspuns poate fi de folos, va rog sa ma ajutați!
MULȚUMESC! ☺️
IuliaGalati, utilizator
Buna seara,
1. va sfatuiesc sa apelati la instanta.
2. va alegeti avocatul in care aveti incredere. Cel de la domiciliul tatalui nu va costa si transportuil, pe celalalt il cunosteti dar costa mai mult.
3. fond si apel, functie de incarcarea instantelor, cam 1,5 ani - 2 ani
4. In functie de venituri avocatul va va invata cum sa solicitati ajutor public judiciar fie pentru toata taxa, pentru o parte sau pentru plata in rate.
Mulțumesc și dacă mai sunt și alte păreri le aștept aici :)
IuliaGalati, utilizator
1. Sunt avantaje și dezavantaje.
Avantaj la notar:
- rezolvați mai ieftin si mai repede (dacă aveți tot ce va trebuie, în maximum o lună jumătate ati terminat).
- notarul va face si intabularea
Dezavantaj la notar:
- acordul și prezenta tuturor sunt obligatorii. Dacă unul dintre dvs se trezeste cu fata la cearșaf, totul se oprește acolo.
- trebuie să procurati dvs actele necesare.
- sunt mai multe etape: dezbaterea succesiunii, întocmirea documentației cadastrale, intabularea certificatului de moștenitor și partajul propriu zis.
Avantaj la instanta:
- va angajați un avocat care să vă reprezinte
- in sentința civilă se dezbate succesiunea și se face si partajul. E 2 in 1.
Dezavantaj la instanta:
- durata mare, pana la 2 ani
- costuri ridicate
- ca să vă intabulati dreptul de proprietate asupra lotului dvs, va trebuie documentație cadastrala și va ocupați singur.
2. Puteti lua ce avocat vreti dvs, dar cu cât vine mai de departe, cu atât va trebui să suportati dvs costurile deplasării, sub forma unui onorariu mai mare.
3. Depinde de numărul de dosare de la instanta, dar un jur de 2 ani
4. Puteti solicita ajutor public judiciar.
raluk0207, utilizator
Ce șanse de câștig am în instanta dacă ei nu au depus actele de acceptare a moștenirii la notar, pot fi decăzuți din drepturile pe care le-au?
După fosta soție a trecut aproape 5 ani, de când a decedat iar după tatăl meu 9 luni...
Ei moștenesc atât după ea cât și după tatăl meu deoarece sunt unele bunuri din timpul căsătoriei...
Așadar, pot fi decăzuți din drepturi? Am documente și martori prin care pot demonstra ca nu i-au interesat aceasta moștenire, tatăl meu plătind toate cheltuielile cu casa, pământuri, etc...
IuliaGalati a scris:

Ei moștenesc atât după ea cât și după tatăl meu deoarece sunt unele bunuri din timpul căsătoriei...

NU.
Ei o moștenesc doar pe ruda lor.
Apropo, cine sunt ei? Ce fel de rude erau cu defuncta?

Moștenirea este a unei persoane decedate. Moștenirea nu este după un obiect (sau mai multe) ci după o persoană decedată.

De fapt, sunt două succesiuni în speță. Care se dezbat pe rând, în ordinea deceselor.
Prima este a soției tatălui dvs. (prima decedată).
În moștenirea ei intră bunurile ei proprii și partea ei din bunurile comune. (teoretic, jumătate).
Moștenitorii ei sunt tatăl dvs. (soț supraviețuitor) și ... teoretic zisele persoane (nu știm cine sunt).
Cota soțului supraviețuior DIFERĂ în funcție de rudele defunctei cu care vine în concurs la moștenire. Poate fi 1/4, 1/3, 1/2... Trebuie să știu cine sunt aceste persoane pentru a ști cotele.

A doua succesiune este cea a tatălui dvs.
În moștenirea lui intră: bunurile lui proprii, partea lui din bunurile comune cu soția (parte pe care el a păstrat-o la decesul soției sale) PLUS cota pe care a moștenit-o el de la soția sa.
Iar moștenitorul lui sunteți doar dvs.

Din expresia „tatăl meu mai are o garsonieră” deduc că acestă garsonieră ar fi bun propriu al tatălui dvs.
Dacă este bun popriu al tatălui dvs., atunci garsoniera intră în întregime în moștenirea tatălui dvs. Și cum el a murit ultimul, atunci ei (moștenitorii soției) nu au cum să aibă vreo parte din această garsonieră. Ar fi avut doar dacă ar fi murit tatăl dvs. mai întâi.
romascanu, moderator