Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru

Daca cineva vinde un teren,poate risca sa plateasca tot el in continuare impoziitul anual.chiar daca terenul sau este vandut?
ionuc1, utilizator
Poate merge la primarie cu contractul de vanzare-cumparare si scoate de la ROL acel teren.
Teoretic eu cunosc o alta n procedura in cazul vanzarilor de masini/case/pamant .
Notarul nu va oficia contractul de vanzare-cumparare pana cand actualul propietar nu aduce dovada platii impozitului pe anul in curs si/sau restante daca exista dupa caz.
Revine obligatia actualului propietar sa plateasca impozitele si taxele datorate produsului care face obietul contractului pe anul in curs, revine obligatia noului propietar sa plateasca impozitul de anul viitor . Eu alta procedura nu cunosc, daca exista si am indus in eroare, imi cer scuze .

Cu contractul de vanzare-cumparare noul propietar are obligatia in 30 zile de la incheierea acestuia la notar, sa mearga la primarie si sa faca demersurile urmatoare .