Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu minor

Buna ziua as vrea sa va intreb de la ce varsta sunt acceptati copiii minori in instanata ca sa aleaga cu care din parinti vor sa ramana?Multumesc
Buna ziua. De la varsta de 10 ani copiii pot fi ascultati , in camera de consiliu, pentru a-si exprima optiunea cu privire la incredintarea lor .
Cristina are perfecta dreptate! Oricum , audierea minorilor se face in conditii speciale tocmai pentru a-i proteja impotriva oricaror traume psihice!B-)