Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
Am 2 intrebari:
- sunt in concediu crestere copil si beneficiez de indemnizatie. De 4 luni de zile am inchiriat un apartament si obtin venituri din chirii impozitate. Am inteles ca nu tb sa am alte venituri ... am incalcat cu ceva legea?
- doresc sa mai am un copil in acest timp si ar trebui astfel sa ma transfer dintr-un concediu in altul . Efectiv, ce venit voi avea lunar dupa cei 2 ani de concediu pt primul copil?
Va multumesc foarte mult.
Buna ziua,
legea nu interzice sa obtii venituri atata timp cat se platesc taxele si impozitele.
Pe acest venit din chirii pe langa impozit, nu uitati sa platiti sanatatea.
Pentru o viitoare indemnizatie, se ia venitul net de pe ultimele 12 luni anterioare datei nasterii(celui de-al doilea copil).Daca din calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.

1. Venitul din inchiriere apartament nu este un venit obtinut din activitate profesionala.
2. Daca veti trece dintr-un CCC in altul se pastreaza indemnizatia de la primul CCC.