Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Listele lunare de plată a Întreținerii sunt ilegale ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Listele lunare de plată a Întreținerii sunt ilegale dacă administratorul nu le-a calculat separat, pe fiecare Condominiu (pe fiecare bloc) din Asociație (noi avem 9 blocuri, dar nu se calculează separat, pe fiecare bloc) - încalcă Legea 196/2018 art. 66,

E total ilegal să calculezi ca și administrator de Condominiu (de bloc, de clădire), cheltuielile comune pentru toate cele 9 blocuri și 28 de scări ale Asociației noastre, ca și cum am avea proprietăți (conducte) comune legate între ele, ca și un Condominiu unic.
Administratorul e obligat să calculeze listele de plată DOAR PENTRU UN CONDOMINIU (PENTRU UN SINGUR BLOC SAU SCARĂ) care să aibă delimitate conductele comune, conform Legii nr. 196/2018, art. 66, alin. (3): „Administratorul are OBLIGAȚIA DE A ȚINE EVIDENȚE CONTABILE SEPARATE PENTRU FIECARE CONDOMINIU în parte, pe care îl are în administrare.”
La noi, cel puțin Fondul de Salarii și cel de Reparații sunt calculate lunar pentru toți cei 458 de proprietari, pentru toate cele 9 Condominii (9 blocuri) concomitent, dar legislația din domeniu arată că trebuia să se calculeze pentru fiecare bloc (Condominiu) în parte !
Cum e posibilă anomalia asta juridică și contabilă, știind că în Asociația noastră sunt 9 blocuri distanțate între ele (fără a avea proprietăți comune unice), fiecare cu problema lui distinctă ?
Dacă la Judecătorie A.P.71 Brăila e înscrisă încă din 1997 ca fiind alcătuită dintr-un Condominiu unic, ÎNSEAMNĂ CĂ PROPRIETARII DIN BLOCUL MEU CU 3 SCĂRI ȘI MAGAZINE LA PARTER AVEM PROPRIETĂȚI COMUNE CU RESTUL PROPRIETARILOR DIN CELELALTE 8 BLOCURI, UNELE FIIND ȘI LA 1 KM DISTANȚĂ ... AM EU ACCES LA USCĂTOARELE DIN CELELALTE 8 BLOCURI, SAU PE ACOPERIȘUL LOR ?
Vom cere nulitatea acestor liste lunare de plată care nu sunt calculate legal, pe Cota-Parte Indiviză comună, legal stabilită doar pentru un Condominiu (pentru un singur bloc), nu pentru 9 blocuri care nu au proprietăți comune !
Art. 66. - (1) Administratorul are, în principal, următoarele ATRIBUȚII LEGALE:
a) Administrează IMOBILUL. *** NOTĂ: Din păcate, legea e încălcată de către A.P.71 din Brăila, deoarece Asociația este alcătuită din 458 de proprietari, care locuiesc în 9 blocuri și 28 de scări, și e declarată la Judecătorie ca fiind un Condominiu unic, numai că legislația din domeniu specifică explicit, că UN CONDOMINIU ESTE FORMAT DINTR-UN SINGUR BLOC, care să aibă proprietăți comune - CELE 9 BLOCURI ALE A.P.71 BRĂILA NU AU PROPRIETĂȚI COMUNE UNITE ÎNTRE ELE, ȘI ASTFEL AVEM DOVADA CĂ A.P.71 FUNCȚIONEAZĂ ILEGAL, FIIND ÎNREGISTRATĂ LA JUDECĂTORIA BRĂILA (ÎN REGISTRUL PUBLIC AL PERSOANELOR JURIDICE) CA ȘI UN CONDOMINIU UNIC, ÎN LOC SĂ EXISTE, CONFORM LEGII NR. 196/2018, ART. 2, MINIM 9 CONDOMINII (9 Asociații) !

DETALII: [ link extern ]
flory_mr, utilizator
Adam Grecu a scris:

În legătură cu Asociația din care fac parte - să nu-ți faci griji. Dumneata nu ai înțeles pe deplin noțiunea de Condominiu.
Nu spune nicăieri în lege că un Condominiu înseamnă un bloc, o scară, dar dacă la Brăila asa se înțelege, nu ai decât să-ți urmezi drumul, cheamă-i pe toți în Justiție.

De ce nu citești, domnule Adam Grecu (știind că ești administrator cu experiență), ce obligații are orice administrator, în articolul 66 alineatul 1, literele a și c din Legea nr. 196/2018, unde scrie explicit că ORICE ADMINISTRATOR ADMINISTREAZĂ ȘI ÎNTREȚINE DOAR UN ... SINGUR IMOBIL (bloc-Condominiu-clădire), deoarece chiar articolele 2, 3, 11, 12, 13, 96 alin. 5 și 6, etc., ARATĂ FAPTUL CĂ O ASOCIAȚIE DE PROPRIETARI FUNCȚIONEAZĂ ILEGAL DACĂ NU S-A CONSTITUIT DOAR PENTRU UN SINGUR BLOC (CONDOMINIU-IMOBIL-CLĂDIRE), CARE SĂ AIBĂ PĂRȚI, PROPRIETĂȚI ȘI CONDUCTE COMUNE ?
De ce un administrator precum Adam Grecu refuză să respecte obligațiile legale ?
Art. 66. - (1) Administratorul are, în principal, următoarele ATRIBUȚII:
a) ADMINISTREAZĂ IMOBILUL, propune și supraveghează lucrări având ca scop conservarea și ÎNTREȚINEREA ACESTUI IMOBIL (BLOC, CLĂDIRE);
NOTĂ: Este evident că acest paragraf de lege obligă administratorul Asociației de Proprietari să administreze DOAR UN SINGUR IMOBIL (doar un singur bloc, nu mai multe), așa cum este obligația legală să se constituie și să funcționeze orice Asociație de Proprietari, să existe doar pentru un Condominiu (pentru un bloc, pentru o clădire) care trebuie să aibă obligatoriu proprietăți și branșamente comune bine delimitate - o Asociație de Proprietari nu funcționează legal dacă este constituită pentru mai mult de un singur Condominiu (bloc-imobil-clădire multi-etajată), conform Legii nr. 196/2018, articolul 104 alineatul 2, coroborat cu articolul 2 literele h, k, l, p, q, s, t, v, plus articolele 3, 11, 12, 13, 96 alineatele 5 și 6, articolul 107 litera c (toate aceste articole se referă la existența unei Asociații de Proprietari constituite (re-organizate, conform articolului 104 alineatul 2) NUMAI PENTRU UN CONDOMINIU, în caz contrar, această pseudo-persoană juridică funcționează ilegal) - de citit și articolele 84-86 și articolele 94-96 din Legea nr. 196/2018, care se referă la cheltuieli comune făcute pentru PROPRIETATEA COMUNĂ DINTR-UN CONDOMINIU (bloc, imobil, clădire), calculate pe Cota-Parte Indiviză, sau se referă la obligația furnizorilor de Utilități Publice de a încheia câte un contract pentru fiecare Asociație de Proprietari, care trebuie să fie obligatoriu constituită sau re-organizată doar pentru câte un singur bloc (Condominiu), nu pentru mai multe blocuri care nu pot avea părți, proprietăți și branșamente comune, legate între ele (fiind distanțate unele față de altele, este imposibil ca mai multe blocuri existente într-o singură Asociație să respecte obligația legală de a avea părți, proprietăți și conducte comune, pentru a fi un singur Condominiu).
c) în caz de urgență, cu acordul Comitetului Executiv, iniţiază executarea tuturor lucrărilor necesare protejării IMOBILULUI; ♦ NOTĂ: La fel ca și în cazul articolului 66 alineatul 1 litera a, ADMINISTRATORUL ESTE OBLIGAT SĂ ADMINISTREZE CÂTE UN SINGUR IMOBIL (un singur Condominiu, un singur bloc), nu mai multe imobile (blocuri), știind că acestea nu pot avea proprietăți și branșamente comune legate între ele (blocurile sunt situate la mare distanță unele față de altele).
Art. 2. - În sensul prezentei legi, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
a) Acord de Asociere - actul care consfințește decizia a cel puțin 1/2 + 1 din numărul PROPRIETARILOR DINTR-UN CONDOMINIU de a se asocia în condițiile prezentei legi;

d) Asociaţie de Proprietari - formă de asociere (...) a proprietarilor DINTR-UN CONDOMINIU, AVÂND CA SCOP ADMINISTRAREA, exploatarea, întreţinerea, repararea, reabilitarea şi modernizarea PROPRIETĂȚII COMUNE, menţinerea în stare bună A IMOBILULUI, respectarea drepturilor şi asumarea obligaţiilor de către toţi proprietarii DIN CONDOMINIU;
h) CONDOMINIU = IMOBIL format din teren cu una sau mai multe construcţii, în care există cel puţin 3 proprietăţi individuale reprezentate de locuinţe şi locuinţe sau spaţii cu altă destinaţie, şi Cote-Părţi Indivize de PROPRIETATE COMUNĂ;
k) cota de contribuţie la cheltuielile Asociaţiei de Proprietari - suma corespunzătoare din cheltuielile Asociaţiei pe care fiecare proprietar DIN CONDOMINIU este obligat să o plătească lunar, CONFORM PREVEDERILOR PREZENTEI LEGI;
l) Cota-Parte Indiviză = Cota-Parte de PROPRIETATE COMUNĂ FORȚATĂ, exprimată procentual, care îi revine fiecărui proprietar individual, este calculată ca raportul dintre Suprafața Utilă a proprietății individuale și suma Suprafețelor Utile ale TUTUROR PROPRIETĂȚILOR INDIVIDUALE DINTR-UN CONDOMINIU. Suma Cotelor-Părți Indivize trebuie să fie egală cu 100%; în caz contrar, ACESTEA TREBUIESC RECALCULATE PRIN GRIJA PREȘEDINTELUI ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI, conform Suprafețelor Utile; ► NOTĂ: Cota-Parte Indiviză este ilegală dacă nu s-a calculat doar pentru proprietățile comune aflate ÎNTR-O CLĂDIRE CU CONDUCTE COMUNE LEGATE ÎNTRE ELE, nu se poate calcula legal și corect pentru cele 9 blocuri care nu au conducte comune între ele și care sunt situate chiar și la 1 km distanță unele față de altele !
o) MEMBRU al Asociaţiei de Proprietari - PROPRIETARUL SEMNATAR AL ACORDULUI DE ASOCIERE sau al unei cereri depuse la Asociaţie;
p) PĂRȚI COMUNE - părțile DIN CLĂDIRE şi/sau din terenul aferent ACESTEI CLĂDIRI (...) destinate folosinţei tuturor proprietarilor sau unora dintre aceştia, precum şi alte bunuri care, potrivit legii sau voinţei părţilor, SUNT ÎN FOLOSINȚĂ COMUNĂ
. Părţile comune sunt bunuri accesorii în raport cu proprietăţile individuale, care constituie bunurile principale. TOATE PĂRȚILE COMUNE FORMEAZĂ OBIECTUL PROPRIETĂȚII COMUNE. PĂRȚILE COMUNE NU POT FI FOLOSITE DECÂT ÎN COMUN şi sunt obiectul unui drept de coproprietate forţată;
q) PĂRȚI COMUNE aferente tronsoanelor sau scărilor care nu pot fi delimitate - cel puţin o instalaţie pe verticală care ALIMENTEAZĂ ÎN COMUN tronsoane ori scări sau părţi de construcţie COMUNE tronsoanelor ori scărilor, care nu pot fi definite separat din punct de vedere fizic ca poziţie şi suprafaţă;
s) proprietar DIN CONDOMINIU (proprietar) - persoana fizică sau juridică, titular al unui drept de proprietate asupra a cel puţin o unitate de proprietate imobiliară DINTR-UN CONDOMINIU;
t) proprietate individuală - locuinţa sau spaţiul cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă, parte DINTR-UN CONDOMINIU, destinată locuirii sau altor activităţi, deţinută în proprietate exclusivă;
v) STATUT - act cuprinzând ansamblul de dispoziţii, adoptat de cel puţin 1/2 + 1 din numărul proprietarilor DINTR-UN CONDOMINIU, prin care SE REGLEMENTEAZĂ SCOPUL, STRUCTURA ȘI MODUL DE FUNCȚIONARE ȘI DE ORGANIZARE a Asociaţiei de Proprietari, CONFORM PREVEDERILOR PREZENTEI LEGI (...).
* SECȚIUNEA 1 - Procedura de înființare și înregistrare a Asociațiilor de Proprietari.

Art. 11. (1) Asociaţia de Proprietari este forma juridică de organizare şi de REPREZENTARE A INTERESELOR COMUNE ALE PROPRIETARILOR DINTR-UN CONDOMINIU, cu personalitate juridică, ÎNFIINȚATĂ ÎN CONDIȚIILE PREZENTEI LEGI, CARE ARE CA SCOP ADMINISTRAREA, exploatarea, întreţinerea, repararea, reabilitarea şi modernizarea PROPRIETĂȚII COMUNE, menţinerea în stare bună A IMOBILULUI, RESPECTAREA DREPTURILOR şi asumarea obligaţiilor de CĂTRE TOȚI PROPRIETARII. ☛ NOTĂ: Acest alineat 1 arată clar că orice Asociație de Proprietari funcționează ilegal dacă „nu a fost înființată conform Legii 196/2018”, aceasta având scopul principal „RESPECTAREA DREPTURILOR TUTUROR PROPRIETARILOR”. DACĂ S-A ÎNCĂLCAT SCOPUL Asociației de Proprietari, ACEASTA SE POATE DIZOLVA DE FAPT ȘI DE DREPT, CONFORM ART. 245 DIN NOUL COD CIVIL.
(2) Consecinţele ne-luării măsurilor de organizare şi funcționare privind administrarea şi gestiunea PROPRIETĂȚII COMUNE sunt în răspunderea juridică (...) A REPREZENTANȚILOR PROPRIETARILOR ASOCIAȚIEI.
Art. 12. PENTRU REALIZAREA SCOPULUI menţionat la art. 11 alin.(1), ASOCIAŢIA DE PROPRIETARI ÎNFIINȚATĂ ÎN CONDIȚIILE PREZENTEI LEGI dobândeşte drepturi şi îşi asumă obligaţii faţă de terţi, în ceea ce priveşte ADMINISTRAREA CONDOMINIULUI.
Art. 13. - (1) Asociația de Proprietari se înființează prin acordul scris a cel puțin 1/2 + 1 din numărul proprietarilor DINTR-UN CONDOMINIU (acordul proprietarilor dintr-un singur BLOC sau IMOBIL).

(2) În Condominiile cu mai multe tronsoane sau scări se pot constitui Asociații de Proprietari pe fiecare tronson ori scară în parte numai în condițiile în care POATE FI DELIMITATĂ PROPRIETATEA COMUNĂ aferentă tronsoanelor sau scărilor şi în condițiile în care există branșamente separate pe fiecare scară sau tronson.
[ link extern ]
Art. 96. - (5) Operatorii economici care furnizează (prestează) servicii de Utilități Publice către consumatorii alimentați printr-un branșament (racord) comun AU OBLIGAȚIA SĂ ASIGURE ACESTE SERVICII NUMAI DACĂ LA NIVEL DE CONDOMINIU EXISTĂ O ASOCIAȚIE DE PROPRIETARI CONSTITUITĂ ÎN CONDIȚIILE LEGII[, care să aibă calitatea de utilizator, titular de contract, sau dacă în maxim 180 de zile de la data intrării în vigoare a Legii 196/2018 se constituie Asociații de Proprietari conform legii (numai dacă se constituie câte o Asociație de Proprietari pentru fiecare Condominiu - pentru un singur bloc sau pentru o scară de bloc, după caz).
(6) Contractele de furnizare (prestare) de servicii de Utilități Publice în care Asociația de Proprietari este titular de contract se încheie pentru toți consumatorii DIN CONDOMINIU, inclusiv pentru proprietarii DIN CONDOMINIU care nu sunt semnatari ai Acordului de Asociere și care nu au calitatea de membri ai Asociației de Proprietari.
flory_mr, utilizator
Again and again.

"Condominiu

Imobilul format din teren cu una sau mai multe constructii, dintre care unele proprietati sunt comune, iar restul sunt proprietati individuale, pentru care se intocmesc o carte funciara colectiva si cate o carte funciara individuala pentru fiecare unitate individuala aflata in proprietate exclusiva, care poate fi reprezentata de locuinte si spatii cu alta destinatie, dupa caz.
Constituie condominiu:
- un corp de cladire multietajat sau, in conditiile in care se poate delimita proprietatea comuna, fiecare tronson cu una sau mai multe scari din cadrul acestuia;
- un ansamblu rezidential format din locuinte si constructii cu alta destinatie, individuale, amplasate izolat, insiruit sau cuplat, in care proprietatile individuale sunt interdependente printr-o proprietate comuna fortata si perpetua.

[ link extern ]

Deci nu e obligatoriu sa fie o singura cladire, sau o scara. Marea majoritate a asociatiilor de proprietari din Romania sunt formate, de regula, din mai multe cladiri/blocuri si nu se supara nimeni.
latka, utilizator
latka a scris:

CONDOMINIU - IMOBILUL format din teren cu una sau mai multe construcții, dintre care unele proprietăți sunt comune, iar restul sunt proprietăți individuale, pentru care se întocmesc o Carte Funciară colectivă și câte o Carte Funciară individuală pentru fiecare unitate individuală aflată în proprietate exclusiva, care poate fi reprezentata de locuințe și spatii cu alta destinație, după caz.
Constituie Condominiu:
- UN CORP DE CLĂDIRE multi-etajat sau, în condițiile în care se poate delimita PROPRIETATEA COMUNĂ, fiecare tronson cu una sau mai multe scări din cadrul acestuia;
- un ansamblu rezidențial format din locuințe și construcții cu altă destinație, individuale, amplasate izolat, înșiruit sau cuplat, în care proprietățile individuale sunt interdependente printr-o proprietate comună forțată și perpetuă. * NOTĂ: ACEST ARTICOL ESTE APLICABIL DOAR ANSAMBLURILOR REZIDENȚIALE, CARE AU BRANȘAMENTE COMUNE, NU PENTRU BLOCURILE VECHI DE DINAINTE DE 1989 !
[ link extern ]
Deci nu e obligatoriu să fie o singură clădire, sau o scară. Marea majoritate a Asociațiilor de Proprietari din România sunt formate, de regulă, din mai multe clădiri/blocuri și nu se supără nimeni.

M-am convins, că nu știi să citești zecile de articole de legi care arată că o Asociație de Proprietari nu se poate înființa decât pentru o SINGURĂ CLĂDIRE (un singur bloc-Condominiu-imobil), așa cum e definită o Asociație de Proprietari, încă din 1996.
Dacă tot aberezi, te întreb, și aștept un răspuns „intelijent” ... dacă poți: Știind că un Condominiu trebuie să aibă în mod obligatoriu PĂRȚI, PROPRIETĂȚI ȘI BRANȘAMENTE COMUNE, cum poți avea părți, proprietăți și branșamente comune cu celelalte 49 de blocuri, dacă ai fi membru în acea Asociație de Proprietari din Târgu Mureș, care are nu mai puțin de ... 50 de blocuri în cadrul Asociației respective ?
Să înțelegem, după mintea ta, că tu și vecinii din blocul tău ați avea părți, proprietăți și conducte COMUNE cu celelalte ... 49 de blocuri ???
Te rog, nu mai posta aberații, că te vor râde și copii de clasa a doua, care ar ști să citească câteva articole de legi care arată că o Asociație de Proprietari funcționează total ilegal dacă nu s-a constituit doar pentru o clădire, nu pentru ... 9 sau 50 de clădiri !!!
Membrii Comitetului Executiv (inclusiv președintele) care conduc o Asociație de Proprietari constituită DIN X BLOCURI, ADICĂ DIN X CLĂDIRI, mai pot reprezenta această Asociație „în administrarea și exploatarea CLĂDIRII” (conform H.G. nr. 1588/2007, art. 16), știind că legislația din domeniu NU PERMITE CONSTITUIREA UNEI ASOCIAȚII DE PROPRIETARI PENTRU MAI MULT DE UN SINGUR BLOC-CONDOMINIU-IMOBIL-CLĂDIRE ???
Dacă într-un articol de lege scrie clar că membrii Comitetului Executiv pot administra și exploata DOAR O SINGURĂ CLĂDIRE (doar un singur bloc-Condominiu-imobil) cu părți, proprietăți și conducte COMUNE, în cazul în care într-o Asociație de Proprietari există mai multe clădiri (blocuri sau Condominii), acești membri ai Comitetului Executiv au încălcat în mod grav și repetat „litera și spiritul legii”, așa cum scrie explicit în acel articol 16 din H.G. nr. 1588/2007, cuvântul „clădire” la singular.
În concluzie, dacă președintele și membrii Comitetului Executiv (inclusiv cenzorul) au încălcat obligația de a administra și de a gestiona DOAR O SINGURĂ CLĂDIRE din cadrul Asociației de Proprietari, ORICE ACT JURIDIC ȘI CONTABIL SEMNAT DE ACEȘTIA, ESTE, DE FAPT ȘI DE DREPT, NUL ABSOLUT SAU ANULABIL, DUPĂ CAZ. Astfel, niciun judecător nu poate interpreta altfel acest articol 16, știind că o Asociație de Proprietari funcționează ilegal dacă nu s-a constituit DOAR PENTRU O SINGURĂ CLĂDIRE sau pentru un singur bloc-Condominiu-imobil, care să aibă părți, proprietăți și conducte comune).
În acest caz, devin nule și ilegale și listele contabile de plată a întreținerii lunare, deoarece acestea nu s-au întocmit pentru a avea cheltuieli COMUNE doar pentru un singur bloc, cu o Cotă-Parte Indiviză calculată doar pentru un singur bloc sau pentru o singură clădire, așa cum precizează extrem de multe articole din domeniul Asociațiilor de Proprietari (de văzut mai ales cuvintele sau frazele SCRISE CU LITERE MARI).
H.G. nr. 1588/2007. Art. 16. - Comitetul Executiv, format dintr-un număr impar de membri ALEȘI DE ADUNAREA GENERALĂ, reprezintă Asociația de Proprietari în administrarea și exploatarea CLĂDIRII (...). Președintele Asociației de Proprietari este și președinte al Comitetului Executiv.
Pentru a clarifica faptul că o Asociație de Proprietari funcționează ilegal dacă este compusă din mai multe clădiri (blocuri, condominii, imobile), citez și alte articole ale legislației din domeniul Asociațiilor de Proprietari:
Legea nr. 230/2007. Art. 3. - În sensul prezentei legi, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
a) CLĂDIRE-BLOC DE LOCUINȚE-CONDOMINIU => PROPRIETATEA IMOBILIARĂ formată din proprietăți individuale, definite apartamente sau spații cu altă destinație decât aceea de locuințe, și PROPRIETATEA COMUNĂ INDIVIZĂ. Poate fi definit Condominiu și UN TRONSON DIN CADRUL CLĂDIRII DE LOCUIT, cu una sau mai multe scări, în condițiile în care se poate delimita Proprietatea Comună;
c) Proprietate Comună - toate părțile DINTR-UN CONDOMINIU care nu sunt apartamente sau spații cu altă destinație decât aceea de locuință;
d) Proprietate Comună aferentă tronsoanelor sau scărilor care nu poate fi delimitată - cel puțin o instalație pe verticală care alimentează ÎN COMUN tronsoane ori scări sau părți de construcție COMUNE tronsoanelor ori scărilor, care NU POT FI DEFINITE SEPARAT DIN PUNCT DE VEDERE FIZIC ca poziție și suprafață;

e) Cotă-Parte Indiviză - Cota-Parte de proprietate care îi revine fiecărei proprietăți individuale din PROPRIETATEA COMUNĂ și este egală cu raportul dintre Suprafața Utilă a proprietății individuale și totalul Suprafețelor Utile ale tuturor proprietăților individuale; ► Cota-Parte Indiviză este ilegal calculată dacă nu s-a calculat doar pentru proprietățile comune aflate într-o clădire cu conducte comune legate între ele, nu pentru 9 blocuri care nu au conducte comune între ele !
f) proprietar al spațiului, respectiv al apartamentului, este persoana fizică sau juridică, de drept public ori de drept privat, care are în proprietate acel spațiu, respectiv apartament, ÎNTR-UN CONDOMINIU;
g) Asociație de Proprietari - formă de asociere autonomă și non-profit a majorității proprietarilor DINTR-UN CONDOMINIU;
h) Acord de Asociere - actul care consfințește DECIZIA PROPRIETARILOR DE A SE ASOCIA (► NOTĂ: Acest act juridic reprezintă dovada existenței ilegale a membrilor oricărei Asociații de Proprietari - dacă șefii oricărei Asociații de Proprietari nu au avut dovada că erau și membri ai Asociației respective, aceștia au condus și conduc TOTAL ILEGAL ASOCIAȚIA, având și dovada convocării ilegale a MEMBRILOR ASOCIAȚIEI pentru fiecare Adunare Generală);
i) cheltuieli ale Asociației de Proprietari - cheltuielile sau obligațiile financiare ale Asociației care sunt legate de exploatarea, reparația ori întreținerea PROPRIETĂȚII COMUNE (într-o clădire - un bloc), precum și cheltuielile cu serviciile de care beneficiază proprietarii și care nu sunt facturate individual către proprietățile individuale (...).
Art. 4. - (1) Asociația de Proprietari ARE DREPT SCOP ADMINISTRAREA ȘI GESTIONAREA PROPRIETĂȚII COMUNE (...). (2) Consecinţele ne-luării măsurilor de organizare şi funcţionare cu privire la ADMINISTRAREA ȘI GESTIUNEA PROPRIETĂȚII COMUNE SUNT ÎN RĂSPUNDEREA JURIDICĂ a tuturor proprietarilor sau A REPREZENTANȚILOR ACESTORA, DUPĂ CAZ.
NOTĂ: FUNCȚIONEAZĂ ILEGAL ASOCIAȚIILE DE PROPRIETARI CARE NU S-AU CONSTITUIT DOAR PENTRU UN SINGUR BLOC (pentru un singur Condominiu, pentru o singură clădire) CARE SĂ AIBĂ PROPRIETĂȚI COMUNE BINE DELIMITATE - vedeți mai jos dovada înființării (funcționării) ilegale a Asociațiilor de Proprietari care au în componență mai mult de UN BLOC (Condominiu, CLĂDIRE, IMOBIL), fără a avea proprietăți și conducte comune bine delimitate între ele (sunt blocuri în Asociația respectivă situate chiar și la 1 km distanță unele față de altele).
Art. 5. - (1) Asociația de Proprietari se înființează prin acordul scris a cel puțin 1/2 + 1 din numărul proprietarilor (...) DIN CADRUL UNEI CLĂDIRI. Acordul se consemnează într-un Tabel Nominal, anexă la Acordul de Asociere. ☛ [ link extern ] .
☛ H.G. nr. 1588/2007, art. 2. - (1) În scopul reprezentării şi susţinerii intereselor comune ale proprietarilor, legate de folosirea bunurilor aflate în Proprietate Comună Indiviză DIN CLĂDIREA CE ALCĂTUIEȘTE UN CONDOMINIU, proprietarii apartamentelor şi ai spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă se pot constitui în Asociaţii de Proprietari.
(2) Asociaţia de Proprietari este forma de asociere autonomă, de organizare şi de reprezentare a intereselor comune A MAJORITĂȚII PROPRIETARILOR UNUI CONDOMINIU, cu personalitate juridică, fără scop patrimonial, ÎNFIINȚATĂ ÎN CONDIȚIILE PREVĂZUTE DE LEGE.
Legea nr. 230/2007. Art. 30. - (1) Comitetul Executiv, reprezentat de preşedintele Asociaţiei de Proprietari, are următoarele atribuţii:
a) duce la îndeplinire hotărârile Adunării Generale şi urmăreşte respectarea prevederilor legale, a Statutului şi a Acordului de Asociere ale Asociaţiei de Proprietari;
h) îşi asumă obligaţii, în nume propriu sau în numele proprietarilor membri ai Asociaţiei de Proprietari, privind INTERESELE LEGATE DE CLĂDIRE;
i) iniţiază sau apără în procese, în nume propriu sau în numele proprietarilor membri ai Asociaţiei de Proprietari, INTERESELE LEGATE DE CLĂDIRE. (...)
flory_mr, utilizator
Și eu sunt convins ca știți sa le citiți perfect. Îmi place mai ales nota pe care ați adăugat-o la textul legal citat de mine. Din moment ce ați început sa și produceți modificări pe text de lege, ma miră cum de nu v-ați rezolvat problema cu AP 71. :)))
latka a scris:
Și eu sunt convins ca știți sa le citiți perfect. Îmi place mai ales nota pe care ați adăugat-o la textul legal citat de mine.

Dacă tot zici tu că un administrator, în solidar cu conducerea unei Asociații de Proprietari, pot administra chiar și câteva zeci de clădiri (afirmi mereu aberația precum că Asociația de Proprietari se poate înființa și poate funcționa pentru mai mult de o clădire, un bloc, un Condominiu, un imobil), suntem cu toții curioși cum interpretezi tu fraza ”... bunurilor aflate în PROPRIETATE COMUNĂ INDIVIZĂ DIN CLĂDIREA CE ALCĂTUIEȘTE UN CONDOMINIU.”
Și un copil înțelege din acea definiție legală că „UN CONDOMINIU NU POATE FI ALCĂTUIT DECÂT DINTR-O SINGURĂ CLĂDIRE, CARE ARE PĂRȚI, PROPRIETĂȚI ȘI INSTALAȚII COMUNE”.
Nu mai abera susținând ilegal că un Condominiu poate fi alcătuit din mai multe clădiri-blocuri-imobile, deoarece nu scrie nicăieri în legislația din domeniu, începând din 1996 ”... din clădirile care alcătuiesc un Condominiu”, la plural.
Mai avem și articolul 5 din Legea nr. 230/2007, care se referă la faptul că „Asociațiile de Proprietari funcționează ilegal dacă nu s-au înființat prin acordul scris a cel puțin 1/2 + 1 din totalul proprietarilor DIN CADRUL UNEI SINGURE CLĂDIRI (din cadrul unui singur bloc sau imobil, conform definițiilor legale). !
☛ H.G. nr. 1588/2007, art. 2. - (1) În scopul reprezentării și susținerii INTERESELOR COMUNE ALE PROPRIETARILOR, legate de folosirea BUNURILOR AFLATE ÎN PROPRIETATE COMUNĂ INDIVIZĂ DIN CLĂDIREA CE ALCĂTUIEȘTE UN CONDOMINIU, PROPRIETARII (...) SE POT CONSTITUI ÎN ASOCIAȚII DE PROPRIETARI.
(2) ASOCIAȚIA DE PROPRIETARI ESTE FORMA DE ASOCIERE autonomă, DE ORGANIZARE ȘI DE REPREZENTARE A INTERESELOR COMUNE A MAJORITĂȚII PROPRIETARILOR UNUI CONDOMINIU, cu personalitate juridică, fără scop patrimonial, ÎNFIINȚATĂ ÎN CONDIȚIILE PREVĂZUTE DE LEGE.
☛ NOTĂ: Legile din domeniu arată explicit faptul că o Asociație de Proprietari este total ilegală ca persoană juridică DACĂ NU S-A CONSTITUIT PENTRU UN SINGUR BLOC (pentru un singur Condominiu, nu pentru 9 blocuri, așa cum funcționează total ilegal A.P.71 Brăila), BLOC CARE SĂ AIBĂ PROPRIETĂȚI (conducte) COMUNE LEGATE ÎNTRE ELE, AȘA CUM SPECIFICĂ EXPLICIT LEGEA NR. 230/2007 ȘI LEGEA NR. 196/2018 (chiar și Legea nr. 114/1996, în normele ei de aplicare, se arăta explicit faptul că UN CONDOMINIU ERA ALCĂTUIT DINTR-O SINGURĂ CLĂDIRE (DINTR-UN SINGUR BLOC), altfel Asociația de Proprietari NU FUNCȚIONA LEGAL și trebuia să i se anuleze personalitatea juridică, deoarece nu îndeplinea condițiile legale de constituire și astfel NU AVEA CALITATEA DE A DA ÎN JUDECATĂ ORICE PERSOANĂ FIZICĂ SAU JURIDICĂ (A.P.71 nu avea și nu are Capacitate de Folosință, conform legislației civile) !
* Legea nr. 230/2007, art. 3. - În sensul prezentei legi, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
a) CLĂDIRE-BLOC DE LOCUINȚE-CONDOMINIU => PROPRIETATEA IMOBILIARĂ formată din proprietăți individuale, definite apartamente sau spații cu altă destinație decât aceea de locuințe, ȘI PROPRIETATEA COMUNĂ INDIVIZĂ. Poate fi definit Condominiu și UN TRONSON DIN CADRUL CLĂDIRII DE LOCUIT, cu una sau mai multe scări, în condițiile în care SE POATE DELIMITA PROPRIETATEA COMUNĂ;
c) PROPRIETATE COMUNĂ - toate părțile DINTR-UN CONDOMINIU care nu sunt apartamente sau spații cu altă destinație decât aceea de locuință;
d) Proprietate Comună aferentă tronsoanelor sau scărilor care nu poate fi delimitată - cel puțin o instalație pe verticală care alimentează ÎN COMUN tronsoane ori scări sau părți de construcție COMUNE tronsoanelor ori scărilor, care NU POT FI DEFINITE SEPARAT DIN PUNCT DE VEDERE FIZIC ca poziție și suprafață;
e) Cotă-Parte Indiviză - Cota-Parte de proprietate care îi revine fiecărei proprietăți individuale din PROPRIETATEA COMUNĂ și este egală cu raportul dintre Suprafața Utilă a proprietății individuale și totalul Suprafețelor Utile ale tuturor proprietăților individuale; ► Cota-Parte Indiviză este ilegal calculată dacă nu s-a calculat doar pentru proprietățile comune aflate într-o clădire cu conducte comune legate între ele, nu pentru 9 blocuri care nu au conducte comune între ele !
f) proprietar al spațiului, respectiv al apartamentului, este persoana fizică sau juridică, de drept public ori de drept privat, care are în proprietate acel spațiu, respectiv apartament, ÎNTR-UN CONDOMINIU;
g) Asociație de Proprietari - formă de asociere autonomă și non-profit a majorității proprietarilor DINTR-UN CONDOMINIU;
i) cheltuieli ale Asociației de Proprietari - cheltuielile sau obligațiile financiare ale Asociației care sunt legate de exploatarea, reparația ori întreținerea PROPRIETĂȚII COMUNE (într-o clădire, într-un bloc), precum și cheltuielile cu serviciile de care beneficiază proprietarii și care nu sunt facturate individual către proprietățile individuale;
Art. 4. - (1) Asociația de Proprietari ARE DREPT SCOP ADMINISTRAREA ȘI GESTIONAREA PROPRIETĂȚII COMUNE, care, pe lângă drepturi, impune și obligaţii pentru toţi proprietarii.
(2) Consecinţele ne-luării măsurilor de organizare şi funcţionare cu privire la ADMINISTRAREA ȘI GESTIUNEA PROPRIETĂȚII COMUNE SUNT ÎN RĂSPUNDEREA JURIDICĂ a tuturor proprietarilor sau A REPREZENTANȚILOR ACESTORA, DUPĂ CAZ.
♦♦♦ NOTĂ: FUNCȚIONEAZĂ ILEGAL ASOCIAȚIILE DE PROPRIETARI CARE NU S-AU CONSTITUIT DOAR PENTRU UN SINGUR BLOC (pentru un singur Condominiu sau pentru o singură clădire) CARE SĂ AIBĂ PROPRIETĂȚI COMUNE BINE DELIMITATE - vedeți mai jos dovada înființării (funcționării) ilegale a Asociațiilor de Proprietari care au în componență mai mult de UN BLOC (CONDOMINIU, CLĂDIRE, IMOBIL), fără a avea proprietăți și conducte comune bine delimitate între ele (sunt blocuri în Asociația respectivă situate chiar și la 1 km distanță unele față de altele).
Legea nr. 230/2007, art. 5. - (1) Asociația de Proprietari se înființează prin acordul scris a cel puțin 1/2 + 1 din numărul proprietarilor (...) DIN CADRUL UNEI CLĂDIRI. Acordul se consemnează într-un Tabel Nominal, anexă la Acordul de Asociere. ☛ [ link extern ]
flory_mr, utilizator