avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amendă lipsă rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amendă lipsă rovinieta

Bună ziua! Am primit azi (30 sept) prin poștă, o amendă pentru că am circulat fără rovinieta in data de 1 Iulie. Mi-am dat seama că am uitat pur și simplu să cumpăr rovinieta! Eu am circulat de atunci zilnic in aceleași condiții, până azi! La ce mă pot aștepta, să primesc câte o amendă pentru fiecare din cele 90 de zile câte au trecut de la prima?? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 05:08, 1 Octombrie 2019
Buna ziua!
Teoretic, da, va puteti astepta la asa ceva.
Practic, este foarte putin probabil.
Si teoretic si practic nu, este aceeasi contraventie in fapt. Platiti amenda si cumparati-va rovinieta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa vignieta Horea52 Horea52 Am uitat pur si simplu sa platesc vignieta 2 luni jumate (iulie-aug si sep 2016).Bineinteles ca imediat ce am realizat ca nu am vignieta am cumparat una anuala ... (vezi toată discuția)
Rovinieta cumparata,dupa ce ai fost fotografiat... HUBARDONI HUBARDONI Am urmarit cu mare atentie postariile celor care au fost \\\\\\"fotografiati\\\\\\" circuland fara rovinieta si care au cumparat dupa aceasta,in aceasi ... (vezi toată discuția)
Lipsa rovinietei cipam cipam buna ziua, spuneti -mi va rog cum se aplica amenzile pentru lipsa rovinietei.daca trec intr o zi prin 3 camere vor veni 3 amenzi sou una singura?eu am circulat ... (vezi toată discuția)