Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca

Buna ziua! Primul loc de munca l-am avut incepand cu luna septembrie 2003 si a durat pana in martie 2011 cand am intrat in somaj.In momentul intrarii in somaj,cartea de munca era la scanat,iar angajatorul a scos-o de acolo si mi-a dat-o pentru intocmirea dosarului de somaj,urmand ca eu,individual sa o duc apoi la scanat la Casa de pensii teritoriala(sediul angajatorului era la Bucuresti iar punctul de lucru si domiciliul meu in provincie).,ceea ce nu s-a mai intamplat(plecand si lucrand in strainatate fara contract ).Mentionez ca in prezent cartea de munca este la mine si doresc sa stiu daca este necesara scanarea ei,avand in vedere ca nu am lucrat inainte de anul 2003 si dupa aceasta perioada vechimea in munca poate fi probata cu inscrisurile din cartea de munca,mai ales ca la intocmirea dosarului de somaj nu au fost probleme? Multumesc mult!
1. Scanarea a presupus preluarea datelor referitoare la stagiile de cotizare aferente tuturor detinatorilor de carnete de munca, pentru vechimi în munca realizate anterior datei de 1 aprilie 2001.

2. Nu este nicio problema daca carnetul de munca nu este scanat ... Carnetul de munca nescanat nu duce la pierderea vechimii in munca.