Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amenda
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Amenda

Buna seara. Firma a primit o amenda de 1000 de lei in 26 áprilie. A fost platit in 13 mai. Si acum apare la atestat fiscal ca firma datoreaza 19770 de lei, care vine de o amenda care nu a fost platit in 15 zile. Este legal?
Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului- verbal, jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, agentul constatator făcând mențiune despre această posibilitate în procesul-verbal."

Cred ca ati vrut sa scrieti ca datorati 1970 nu 19770 daca spuneti ca ati platit 1.000 lei deja.