Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amendă
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amendă

Buna ziua, din nou! Mă confrunt cu o problema și înainte de a-mi asuma orice, vreau sa vad unde să mă incadrez. In ceea ce privește o amendă, știu că din punct de vedere rutier (dacă ești șofer) o amendă oricât de mare e, dacă o achiți cât mai repede, achiți jumătate din valoare cea mai mica a amenzii aplicabilă unui șofer. Mă interesează dacă există vreo lege care să reglementeze acest aspect in alte domenii, sau daca legea respectivă se aplica doar in acest context

Mulțumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Deci daca amendă poate fii prin lege între 1000 și 10000, iar eu primesc 6000, doar in cazul in care se menționează în procesul verbal, in mod expres, că în cazul în care achit pe loc sau in termen de 48 de ore, pot achita jumătate din valoarea minima, adică 3000 lei?
Altfel achit valoarea amenzii, adică 6000 lei.
D.D.B, utilizator
Articolul 28
(1) Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, agentul constatator făcând mențiune despre această posibilitate în procesul-verbal.

latka, moderator
Scuze, ce 48 de ore???!!!

D.D.B a scris:

Deci daca amendă poate fii prin lege între 1000 și 10000, iar eu primesc 6000, doar in cazul in care se menționează în procesul verbal, in mod expres, că în cazul în care achit pe loc sau in termen de 48 de ore, pot achita jumătate din valoarea minima, adică 3000 lei?
Altfel achit valoarea amenzii, adică 6000 lei.