avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amendă
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amendă

Buna ziua, din nou! Mă confrunt cu o problema și înainte de a-mi asuma orice, vreau sa vad unde să mă incadrez. In ceea ce privește o amendă, știu că din punct de vedere rutier (dacă ești șofer) o amendă oricât de mare e, dacă o achiți cât mai repede, achiți jumătate din valoare cea mai mica a amenzii aplicabilă unui șofer. Mă interesează dacă există vreo lege care să reglementeze acest aspect in alte domenii, sau daca legea respectivă se aplica doar in acest context

Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Decebal58 , utilizator 20:12, 16 Noiembrie 2020
~ Conținut șters la cerere ~
Deci daca amendă poate fii prin lege între 1000 și 10000, iar eu primesc 6000, doar in cazul in care se menționează în procesul verbal, in mod expres, că în cazul în care achit pe loc sau in termen de 48 de ore, pot achita jumătate din valoarea minima, adică 3000 lei?
Altfel achit valoarea amenzii, adică 6000 lei.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Octombrie 2020
D.D.B, utilizator
Articolul 28
(1) Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, agentul constatator făcând mențiune despre această posibilitate în procesul-verbal.

Ultima modificare: Miercuri, 7 Octombrie 2020
latka, moderator
Scuze, ce 48 de ore???!!!

D.D.B a scris:

Deci daca amendă poate fii prin lege între 1000 și 10000, iar eu primesc 6000, doar in cazul in care se menționează în procesul verbal, in mod expres, că în cazul în care achit pe loc sau in termen de 48 de ore, pot achita jumătate din valoarea minima, adică 3000 lei?
Altfel achit valoarea amenzii, adică 6000 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cuantum amenda in 48h georgemgarjoaba georgemgarjoaba Pe Legea 10 a calitatii am fost amendat conform art.36 b (amenda intre 5000 si 10000 lei). Mi s-a aplicat 6000 lei, spunandu-mi-se ca pot plati in 48 de ore ... (vezi toată discuția)
Plata amnezii rutiere in 48 de ore kid_vova kid_vova Am fost oprit de Politia Rutiera pentru nerespectarea culorii semaforului si neacordarea prioritatii la trecerea de pietoni, mi-a fost retinut permisul pentru ... (vezi toată discuția)
Cum procedez sa fac o contestatie unui proces verbal de la i.t.m simion nicoleta simion nicoleta am primt o instintare de plata de la I.T.M.de 3000 lei dar nu ami da dreptul sa o platesc la jumatate in 48 de ore .pot face ... (vezi toată discuția)