Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mi-am găsit mașina în parcare cu o aripă ușor ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mi-am găsit mașina în parcare cu o aripă ușor avariată. Nu știu cine a lovit-o, cum să procedez?

In parcarea din dreptul blocului de domiciliu, am gasit masina cu o aripa usor avariata. Nu am mai circulat de trei zile. Zona parcarilor este destul de inghesuita dar exista un dute-vino frecvent pe tot parcursul unei zile. Nu pot cunoaste cine si cand a lovit-o, in timpul zilei fiind plecat la serviciu.
Cum ar trebui sa procedez, intrucat nu am mai fost intr-o asemenea situatie?
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,

Daca masina este asigurata CASCO, puteti deschide dosarul de dauna pe clauza "avarii autori necunoscuti".

In cazul in care masina nu este asigurata CASCO, mergeti la politie si depuneti o declaratie. Daca exista camere de supraveghere in zona, Politia va urmari inregistrarile din ziua "x" si va observa vinovatul".

Mai apoi, veti rezolva cu Asiguratorul celui vinovat.

Daca din pacate, nu exista nici camere de supraveghere si nici polita CASCO incheiata pentru autoturism, nu aveti ce sa faceti decat sa efectuati reparatia din fondurile dvs. proprii.

Succces!

nisico a scris:

In parcarea din dreptul blocului de domiciliu, am gasit masina cu o aripa usor avariata. Nu am mai circulat de trei zile. Zona parcarilor este destul de inghesuita dar exista un dute-vino frecvent pe tot parcursul unei zile. Nu pot cunoaste cine si cand a lovit-o, in timpul zilei fiind plecat la serviciu.
Cum ar trebui sa procedez, intrucat nu am mai fost intr-o asemenea situatie?

Multumesc