avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mi-am găsit mașina în parcare cu o aripă ușor ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mi-am găsit mașina în parcare cu o aripă ușor avariată. Nu știu cine a lovit-o, cum să procedez?

In parcarea din dreptul blocului de domiciliu, am gasit masina cu o aripa usor avariata. Nu am mai circulat de trei zile. Zona parcarilor este destul de inghesuita dar exista un dute-vino frecvent pe tot parcursul unei zile. Nu pot cunoaste cine si cand a lovit-o, in timpul zilei fiind plecat la serviciu.
Cum ar trebui sa procedez, intrucat nu am mai fost intr-o asemenea situatie?
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Octombrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: nisico , utilizator 13:50, 3 Octombrie 2019
Buna ziua,

Daca masina este asigurata CASCO, puteti deschide dosarul de dauna pe clauza "avarii autori necunoscuti".

In cazul in care masina nu este asigurata CASCO, mergeti la politie si depuneti o declaratie. Daca exista camere de supraveghere in zona, Politia va urmari inregistrarile din ziua "x" si va observa vinovatul".

Mai apoi, veti rezolva cu Asiguratorul celui vinovat.

Daca din pacate, nu exista nici camere de supraveghere si nici polita CASCO incheiata pentru autoturism, nu aveti ce sa faceti decat sa efectuati reparatia din fondurile dvs. proprii.


Succces!

nisico a scris:

In parcarea din dreptul blocului de domiciliu, am gasit masina cu o aripa usor avariata. Nu am mai circulat de trei zile. Zona parcarilor este destul de inghesuita dar exista un dute-vino frecvent pe tot parcursul unei zile. Nu pot cunoaste cine si cand a lovit-o, in timpul zilei fiind plecat la serviciu.
Cum ar trebui sa procedez, intrucat nu am mai fost intr-o asemenea situatie?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident auto beaca beaca buna ziua am si eu o antrebare: am fost acrosat in trafic aseara si mia strambat aripa stinga fata iar autorul a fugit nu iam vazut numarul cum trebue sa ... (vezi toată discuția)
Implicat intr-un accident in care eu eram baut dar vinovatul era celalalt sofer Alex Chiper Alex Chiper Am fost implicat intr-un accident rutier in care au fost avariate inca 5 masini in afara de a mea si de masina celuilalt sofer. In urma primelor cercetari ... (vezi toată discuția)
Probleme despagubire accident auto LuceNera LuceNera Buna ziua, Am si eu o problema cu o despagubire care nu mi se acorda. Masina mea a fost lovita in timp ce era parcata regulamentar, in urma unui accident in ... (vezi toată discuția)