avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbare proprietar auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbare proprietar auto

Buna ziua! In ce conditii poate fi schimbat proprietarul unui autoturism sh intre rude de gradul 1? Tatal este actualul proprietar si doreste sa treaca autoturismul pe numele fiului. Care sunt demersurile? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Dana Fatol , Avocat 20:57, 3 Octombrie 2019
Bună ziua,

Nu contează rudenia. Se face contract de vânzare-cumpărare sau contract de donație și s eumreză demersurile legale pentru inregistrare (finante, politie) Cel mai ușor e să faceți contract de vânzare-cumpărare pe o sumă modică

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inrebare ! lucyfer lucyfer Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti daca se poate si cum trebuie procedat[ce acte sunt necesare],pentu a trece pe numele unei rude de gradul 1[mama],un ... (vezi toată discuția)
Achizitie/donatie teren George Nicolici George Nicolici Buna ziua, Pentru a va expune problema mea trebuie sa ma intorc putin in timp. Asadar, in anul 1981, cand aveam patru ani, am fost infiiat cu drepturi ... (vezi toată discuția)
Proprietate = pierderea chiriei ? denis10 denis10 Buna ziua.bunicul meu vrea sa imi treaca mie pe nume casa lui + teren insa cu clauza ca voi fi proprietar doar atunci cand el decedeaza. Eu momentan beneficiez ... (vezi toată discuția)