Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ieșire din tara cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ieșire din tara cu minor

Buna ziua, va rog din suflet, ajutati-ma. Sunt in divorț cu fosta, divorțul sa finalizat dar doamna se luptă cu mine pentru custodie copil. Ea fiind plecată în UK de 2 ani nu are nicio treaba cu minorul, având 12 ani. Am inteles ca exista o lege in care se poate rămâne custodie comună ( care nu ma deranjează ) dar care eu care am in grija minorul sa nu depind de semnătura acesteia.. De curand am primit oferta de munca in Spania... am dovedit la instanta prin documente, am dovedit ca si minorul va fi inscris la scoala ( document emis de autoritățile de invatamant din Spania ) am dovedit ca am si unde locuii in Spania. Ce ma intereseaza foarte tare, exista o lege in care eu si/sau minorul sa nu depindem de semnătura acesteia, si sa ne putem vedea de viețile noastre ?
Ce s-a cerut în cererea de divorț referitor la locuința copilului ? Ca să plecați cu copilul în Spania trebuie să obțineți autoritatea părintească exclusivă sau instanța să stabileaască locuința copilului în Spania. Mai există posibilitatea ca doamna să își declare acordul dar din ce spuneți nu se poate.
Așadar, trebuie să spuneți ce ați cerut prin cererea de chemare în judecată.