Forum Discuţii juridice Executare silită debit restant
Discuție deschisă în Executare silită

debit restant

am o mare problema acum un an tatal meu a facut rata la bcr el acum a decedat si aasigurarea lui nu a despagubit bani datorati.noi acum am ramas 3 frati eu fiind cap de familie la 24 ani si de cad a decedat tata nu am mai platit banca si ma tot suna de la eos ksi sa le dau bani si eu nu am avut de unde.acum mi-a trimis o notificare acasa cum ca daca nu platesc in termen de 5 zile in conformitate cu prevederile art.120 din ordonanta de urgenta nr.992006 contractul de credit cu banca constituie titlu executoriu...nu stiu ce sa mai fac...al meu tata cand a scos bani nu a ipotecat casa si nici nu a avut girant.va rog din suflet datim un sfat sa stiu ce ii de facut.va multumesc
Ati dezbatut pana in prezent succesiunea dupa tatal dvs?B-)
nu

Foarte bine! Atunci casa este pe numele defunctului si ei nu vor putea executa absolut nimic fiindca debitorul este decedat si dvs nu ati dezbatut succesiunea , ca atare nu ati preluat drepturile si obligatiile defunctului. Spuneti-le sa nu va mai deranjeze cativa ani de zile de acum inainte! :D
Eu sunt uimit ca asigurarea facuta nu a acoperit creditul , mai ales daca nu a pus casa gaj si nici girant sau coplatitor nu a avut !
Cel mai probabil EOS incearca sa va stoarca de bani .

Mai exact , puteti accepta mostenirea sub titlu de inventar, si in cazul asta mostenitorii mostenesc doar activul mostenirii, nu si pasivul.
Daca dezbateti succesiunea la notar sau in instanta , inseamna ca ati acceptat mostenirea cu efecte depline, mostenitorii fiind pusi in situatia de asi asuma si obligatiile defunctului.
Costinel Burca, Contabil