avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate construi o tabara de corturi pe un teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate construi o tabara de corturi pe un teren extravilan sau acesta trebuie trecut in intravilan?

Noi detinem un teren in extravilan, la 1,5 km de intravilanul unei localitati si dorim sa construim o tabara de corturi. Este necesar sa facem PUZ si sa trecem terenul din extravilan in intravilan sau nu?
In Legea 50/1991 actualizata scrie asa:
-(4) Prin exceptare de la prevederile alin. (2) se pot emite autorizatii de construire si fara documentatii de amenajare a teritoriului si de urbanism aprobate, pentru:
e) organizarea de tabere de corturi

Ce inseamna aceste "documentatii de amenajare a teritoriului si de urbanism aprobate"?

Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 7 Octombrie 2019
liapapadia, utilizator
Cel mai recent răspuns: cipriansp , utilizator 21:32, 30 Octombrie 2022
Mergeti la primarie ca sa va informati.
Nu par sa existe probleme pentru ceea ce vreti sa faceti.

In ce zona este terenul?
Terenul este in jud. Brasov. Multumesc.
Urmăresc! @liapapadia, ce ai rezolvat?
Si eu detin un teren extravilan si sunt interesat sa-l amenajez intr-un glamping.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avize si autorizatii pentru un salon evenimente tzigaie tzigaie Buna ziua, Intentionez sa deschid un cort de evenimente (nunti, botezuri, petreceri private). Din cunostiintele mele voi avea codurile CAEN 9329 si 5540 (pt ... (vezi toată discuția)
Autorizatie constructie ioneliya38 ioneliya38 buna ziua,daca detin 2000 mp teren extravilan agricol,pot obtine autorizatie de constructie?multumesc (vezi toată discuția)
Puz termini termini Buna ziua Am o intrebare va rog.....de curand am cumparat un teren intravilan....nu stiu daca am puz...trebuie sa merg la primarie sa ma interesez? in general ... (vezi toată discuția)