Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate construi o tabara de corturi pe un teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate construi o tabara de corturi pe un teren extravilan sau acesta trebuie trecut in intravilan?

Noi detinem un teren in extravilan, la 1,5 km de intravilanul unei localitati si dorim sa construim o tabara de corturi. Este necesar sa facem PUZ si sa trecem terenul din extravilan in intravilan sau nu?
In Legea 50/1991 actualizata scrie asa:
-(4) Prin exceptare de la prevederile alin. (2) se pot emite autorizatii de construire si fara documentatii de amenajare a teritoriului si de urbanism aprobate, pentru:
e) organizarea de tabere de corturi

Ce inseamna aceste "documentatii de amenajare a teritoriului si de urbanism aprobate"?

Multumesc.
liapapadia, utilizator
Mergeti la primarie ca sa va informati.
Nu par sa existe probleme pentru ceea ce vreti sa faceti.

In ce zona este terenul?
Terenul este in jud. Brasov. Multumesc.
Urmăresc! @liapapadia, ce ai rezolvat?
Si eu detin un teren extravilan si sunt interesat sa-l amenajez intr-un glamping.