Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

Bună seara. Părinții mei vor sa îmi doneze bani pentru a-mi cumpara un apartament. Eu fiind căsătorită avem și un copil nu vreau ca soțul meu sa facă parte la acest apartament dacă vreo data vom divorța. Cum trebuie sa procedez ca el sa nu facă parte în caz de divorț.
În contractul de vânzare se va menționa faptul că părinții dvs sunt procuratori de fonduri (donatori). În acest fel bunul este un bun propriu al dvs.
Mergeți la notar și spuneți că părinții dvs vor plăti prețul și notarul va acționa în consecință.
Încheiati cu părinții un contract de donație pentru suma respectiva, contract care va fi menționat în cuprinsul actului de vânzare.