Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Acuzatii fara dovezi
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Acuzatii fara dovezi

Buna ziua. La locul de munca am un subaltern care imi face reclamatii nefondate superiorilor. Acesta trimite mail-uri in toata compania in care imi aduce foarte multe acuzatii fara a aduce si probe. Am cerut sefilor mei sa verifice aceste informatii iar daca se dovedesc a fi adevarate sa platesc. Intrebarea mea este urmatoarea"
Pot actiona in judecata in nume propriu acest angajat pe baza mail-urile trimise de catre el in care sunt denigrat?
Aveți posibilitatea să faceți cercetare disciplinară și să-l penalizați.
1. Puteți face referat de sesizare a abaterii disciplinare către conducere, și există șanse să fie sancționat disciplinar.
2. Îl puteți acționa în judecată pe temei delictual, și solicitați daune morale.