Forum Discuţii juridice Executare silită Executare asupra : Asociatiei familiale/PFA/ SRL
Discuție deschisă în Executare silită

Executare asupra : Asociatiei familiale/PFA/ SRL

Buna ziua, Doresc o informatie legata de infiintarea unei asociatii familiale/PFA//SRL. Daca imi deschid una din aceste etnitati juridice si eu sunt executata silit de banci ca persoane fizica, executorul poate sa imi puna poprire pe profitul din firma? daca de exmeplu imi deschid un magazin se poate pune sechestru atat pe pe profitul firmei cat si pe produsele din magazin? Nu fug de executare doar ca as vrea sa stiu daca se mai merita sa deschid o afecere avand in vedere situatia. Daca sunt economist pot deschide un PFA cu obiect de activitate-comert? Multumesc!
utilizator@, utilizator
Mai bine vă deschideți un SRL, care răspunde în limita capitalului social și în cazul căruia doar prin atragerea răspunderii administratorului se poate răspunde cu averea proprie.