Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul de maternitate si stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul de maternitate si stimulentul de insertie

Buna ziua! De la data de 1 iulie sunt in concediu de maternitate pt cel de-al 2-le copil. Cand am intrat in concediu de maternitate beneficiam de stimulent de insertie pt primul copil. Am fost la AJPIS Dambovita sa anunt ca intru in co de maternitate pt stoparea stimulentului insa dna de acolo mi-a spus ca atata timp cat nu am contractul de munca suspendat sau primul copil nu a implinit 3 ani voi beneficia de stimulent, deoarece concediu de maternitate este un concediu medical .
Acum, o alta dna de la AJPIS imi spune ca voi fi nevoita sa returnez banii pt ca aceste 2 beneficii nu trebuie sa se suprapuna.
Intrebare: beneficiez de stimulent de insertie in perioada concediului de maternitate de 126 de zile si care este baza legala?
Multumesc anticipat!
Larisa
TLarisa, utilizator
Vedeti aceste discutii
www.avocatnet.ro/forum/discu...