Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul unei bucatarese
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul unei bucatarese

Doresc sa stiu si eu in ce grila de salarizare intra o bucatareasa cu vechime 25 de ani, din cadrul unui camin de copii. Nu stiu unde sa caut.Nu gasesc legea salarizarii unice.Poate ma ajutati si imi da-ti raspuns la intrebarea "ce salariu va avea o bucatareasa de la un camin de copii", sau "unde gasesc salariul cu care poate fi incadrata o bucatareasa care lucreaza la un camin de copii".Va multumesc din suflet si..."La multi ani!"
Pai ar cam fi minimum 900 lei, pentru calificare 720 lei plus 180 sporul de vechime 25%.
Eu cred ca se aplica coeficientul de 1.25 la salariul minim.
Adica 600 x 1.25 = 750 lei, la care se aplica procentul ptr. vechime.
Eu cred ca se aplica coeficientul de 1.25 la salariul minim.

De ce, are studii postliceale de bucatari?

Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de
salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi = 1,
2. calificaţi = 1,2;
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2,
2. postliceală = 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoală de maiştri = 1,3,
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5;
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficienţii de salarizare de la alin. (1) se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
(3) Salarizarea personalului încadrat conform alin. (1) se va stabili ţinând cont şi de standardele ocupaţionale corespunzătoare ocupaţiei respective.

ContSters42179, utilizator
Sa inteleg ca se incareaza la coeficient 1.25,adica 750 lei.Asta este tarifarul de incadrare ,la care se adauga si sporul de vechime sau il include in salariu,pe langa cei 750 lei.Este corect ?
Art. 30. - (1) Începând cu 1 ianuarie 2010, sporurile,
acordate prin legi sau hotărâri ale Guvernului, şi, după caz,
indemnizaţiile de conducere, care potrivit legii făceau parte din
salariul de bază, din soldele funcţiilor de bază, respectiv din
indemnizaţiile lunare de încadrare, prevăzute în notele din
anexele la prezenta lege, se introduc în salariul de bază, în
soldele funcţiilor de bază, respectiv în indemnizaţiile lunare de
încadrare corespunzătoare funcţiilor din luna decembrie 2009,
atât pentru personalul de execuţie, cât şi pentru funcţiile de
conducere.
(2) Sporurile specifice pe categorii de personal şi domenii de
activitate sunt cele prevăzute în cap. III şi în anexele la prezenta
lege.
(3) Reîncadrarea personalului se face corespunzător
tranşelor de vechime în muncă şi pe funcţiile corespunzătoare
categoriei, gradului şi treptei profesionale avute în luna
decembrie 2009.
(4) La funcţiile de execuţie unde s-a redus numărul de grade
sau trepte profesionale, reîncadrarea personalului ale cărui
grade sau trepte profesionale au fost eliminate se face la gradul
sau treapta profesională imediat următoare celei eliminate.
(5) În anul 2010, personalul aflat în funcţie la 31 decembrie
2009 îşi va păstra salariul avut, fără a fi afectat de măsurile de
reducere a cheltuielilor de personal din luna decembrie 2009,
astfel:
a) noul salariu de bază, solda funcţiei de bază sau, după caz,
indemnizaţia lunară de încadrare va fi cel/cea corespunzătoare
funcţiilor din luna decembrie 2009, la care se adaugă sporurile
care se introduc în acesta/aceasta potrivit anexelor la prezenta
lege;
b) sporurile prevăzute în anexele la prezenta lege rămase în
afara salariului de bază, soldei funcţiei de bază sau, după caz,
indemnizaţiei lunare de încadrare se vor acorda într-un cuantum
care să conducă la o valoare egală cu suma calculată pentru
luna decembrie 2009.
(6) Pentru persoanele ale căror sporuri cu caracter
permanent acordate în luna decembrie 2009 nu se mai
regăsesc în anexele la prezenta lege şi nu au fost incluse în
salariile de bază, în soldele funcţiilor de bază sau, după caz, în
indemnizaţiile lunare de încadrare, sumele corespunzătoare
acestor sporuri vor fi avute în vedere în legile anuale de
salarizare, până la acoperirea integrală a acestora.

si aici aveti intreaga lege:
www.avocatnet.ro/UserFiles/a...

Ceea ce trebuie sa intelegeti este ca in 2010 salariile nu sa calculeaza in baza grilelor de salarizare din anexe .
stelarman, utilizator