Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract inchiriere

Am inchiriat un apartament unui sirian. Dupa 4 luni sirianul a disparut (nu-l mai gasesc eu). Am aflat ca e cautat de politie si ar putea fi sau chiar a fost expulzat. Problema mea e ca nu pot rezilia contractul la fisc, decat cu acordul lui sau prin hotarare judecatoreasca. Sunt de acord sa suport datoriile lasate de el la intretinere, telefon, electricitate, etc., dar nu vreau sa platesc si impozit pentru venituri pe care nu le obtin (la fisc nu admit contract pe o perioada mai mica de un an).
Nu ai ce face. Conform legii 116/1996 poti cere in instanta rezilierea contractului atunci cand chiriasul nu a achitat chiria cel putin 3 luni consecutiv, Asa ca...
OK. Cand il dau in judecata ce acte trebuie sa prezint? Si ce se intampla daca chiriasul nu mai e de gasit ?