Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren aflat in proprietatea statului roman
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren aflat in proprietatea statului roman

Buna ziua
As dori sa cumpar o casa , dar mi s-a spus ca terenul aferent casei si curtii apartin statului roman. Ce inseamna acest lucru? Ce mi se poate intampla ?Pot sa il cumpar de la statul roman?
Multumesc
Buna ziua,
Daca statul roman le vinde, le puteti cumpara.
Dar, de regula nu se intampla asta.
Cumparati casa iar cu restul (teren aferent imobil si curte) ramane in continuare in posesia statului, urmand probabil sa se emita un titlu de proprietate.
Mai sunt cazuri? Pretul la care il vinde statul este identic cu cel din piata?
Si la ce ma expun, ce se poate intampla ( lucruri rele ma refer)?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Daca statul roman le vinde, le puteti cumpara.
Dar, de regula nu se intampla asta.
Cumparati casa iar cu restul (teren aferent imobil si curte) ramane in continuare in posesia statului, urmand probabil sa se emita un titlu de proprietate.

Mai sunt cazuri? Pretul la care il vinde statul este identic cu cel din piata?
Si la ce ma expun, ce se poate intampla ( lucruri rele ma refer)?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Daca statul roman le vinde, le puteti cumpara.
Dar, de regula nu se intampla asta.
Cumparati casa iar cu restul (teren aferent imobil si curte) ramane in continuare in posesia statului, urmand probabil sa se emita un titlu de proprietate.

Mai sunt cazuri? Pretul la care il vinde statul este identic cu cel din piata?
Si la ce ma expun, ce se poate intampla ( lucruri rele ma refer)?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Daca statul roman le vinde, le puteti cumpara.
Dar, de regula nu se intampla asta.
Cumparati casa iar cu restul (teren aferent imobil si curte) ramane in continuare in posesia statului, urmand probabil sa se emita un titlu de proprietate.