avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1000 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren aflat in proprietatea statului roman
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren aflat in proprietatea statului roman

Buna ziua
As dori sa cumpar o casa , dar mi s-a spus ca terenul aferent casei si curtii apartin statului roman. Ce inseamna acest lucru? Ce mi se poate intampla ?Pot sa il cumpar de la statul roman?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ra123 , utilizator 12:51, 14 Octombrie 2019
Buna ziua,
Daca statul roman le vinde, le puteti cumpara.
Dar, de regula nu se intampla asta.
Cumparati casa iar cu restul (teren aferent imobil si curte) ramane in continuare in posesia statului, urmand probabil sa se emita un titlu de proprietate.
Mai sunt cazuri? Pretul la care il vinde statul este identic cu cel din piata?
Si la ce ma expun, ce se poate intampla ( lucruri rele ma refer)?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Daca statul roman le vinde, le puteti cumpara.
Dar, de regula nu se intampla asta.
Cumparati casa iar cu restul (teren aferent imobil si curte) ramane in continuare in posesia statului, urmand probabil sa se emita un titlu de proprietate.

Mai sunt cazuri? Pretul la care il vinde statul este identic cu cel din piata?
Si la ce ma expun, ce se poate intampla ( lucruri rele ma refer)?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Daca statul roman le vinde, le puteti cumpara.
Dar, de regula nu se intampla asta.
Cumparati casa iar cu restul (teren aferent imobil si curte) ramane in continuare in posesia statului, urmand probabil sa se emita un titlu de proprietate.

Mai sunt cazuri? Pretul la care il vinde statul este identic cu cel din piata?
Si la ce ma expun, ce se poate intampla ( lucruri rele ma refer)?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Daca statul roman le vinde, le puteti cumpara.
Dar, de regula nu se intampla asta.
Cumparati casa iar cu restul (teren aferent imobil si curte) ramane in continuare in posesia statului, urmand probabil sa se emita un titlu de proprietate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa proprietate personala curtea si gradina proprietatea statului gabitzu_l gabitzu_l Socrii mei locuiesc la tara. Au cumparat casa cu legea 112 in 1996 si au achitat-o integral in anul 2000. Prin proces cu primaria comunei le-au fost atribuiti ... (vezi toată discuția)
Legea 18/91 ordinul prefectului Iooan Iooan Recent am discutat o situatie cu primaria, prin care solicit trecerea terenului din jurul locuintei in proprietate. Detin acte de proprietate doar pe casa, iar ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate. bună ziua! vecinii mei și-au cumpărat, în perioada comunista, ... angelacoviti angelacoviti Bună ziua! Vecinii mei și-au cumpărat, în perioada comunista, o casa. În actul de vânzare-cumpărare este menționat ca, casa se vinde fără terenul ... (vezi toată discuția)