Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit de la IFN cu dobândă 140%: 5.000 de lei ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit de la IFN cu dobândă 140%: 5.000 de lei împrumutați pentru 60 de luni, rată de 633 lei/lună. E legal să fie practicată astfel de dobândă?

Buna ziua! Acum cinci luni am luat un credit online de la un IFN avand suma de 5000 de lei pe o perioada de 60 de luni, dobanda fiind de 140% iar suma de rambursat in fiecare luna este de 633 lei, ceea ce mi se pare enorm. Este legal sa fie practicata astfel de dobanda?
Manuela Rășină, administrator
Veti intalni astfel de costuri de credit la o mare parte a IFN urilor, unele dintre ele facand parte din grupuri bancare consacate pe piata: Unicredit, BRD, Atentie speciala la ifn-urile: Provident, iCredit, Feratum, TBI, etc.- costuri si clauze abuzive in contract, Insa, asa cum vi s-a raspuns, studiati conditiile de rambursare anticipata si totodata solicitati unei banci(nu ifn!!!) refinantarea. Veti constata cu surprindere ca la refinantare costurile pot fi de 8-12%, DAE.. Credius au puncte de lucru aproape in fiecare oras. Daca nu va descurcati cu site-ul lor, contactati aceate puncte de lucru sau sediul central pentru a va da o copie a contractului. Daca refuza, apelati la ANPC si sigur rezolvati problema. Deci, mergeti la banca pentru refinanare, cereti graficul de rambursare si socotiti cat platiti in plus la finalul perioadei de finantare. Daca va convine costul semnati contractul de refinantare. Succes!
Ce puteti face este sa ii reclamați la OPC pt.clauze abuzive....dar trebuie sa aveti o dovada pe hârtie ca ati facut credit la ei....Si in functie de clauzele din contract sau nu ,ii puteti da în judecată pt.inselatorie .Nu inteleg de ce ati acceptat din start asemenea țeapă.Adica ati primit 5000 lei si ati fost de acord sa dati inapoi o sumă imensa care nu este justificată de nici un credit

Andreii08 a scris:

Buna ziua! Acum cinci luni am luat un credit online de la un IFN avand suma de 5000 de lei pe o perioada de 60 de luni, dobanda fiind de 140% iar suma de rambursat in fiecare luna este de 633 lei, ceea ce mi se pare enorm. Este legal sa fie practicata astfel de dobanda?

Zuza13, utilizator
Sunt legale atat timp cat sunt pe contractul dumneavoastra de credit, contract pe care l-ati primit fie in contul de la credius, fie pe adresa de email. Fara acel contract, nu ati fi avut banii in cont sau sub forma de voucher. Iar inainte de semnarea contractului in format electronic, la orice ifn, vi se afiseaza si suma dorita sau suma aprobata, dobanda si valoarea totala de plata. Intrati pe site-ul de la Credius si contactati-i telefonic pentru a discuta cu ei nelamuririle legate de acest imprumut. Va vor ajuta mai mult decat o putem face noi aici.
falqtzyk, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~

Andreii08 a scris:

Buna ziua! Acum cinci luni am luat un credit online de la un IFN avand suma de 5000 de lei pe o perioada de 60 de luni, dobanda fiind de 140% iar suma de rambursat in fiecare luna este de 633 lei, ceea ce mi se pare enorm. Este legal sa fie practicata astfel de dobanda?

Daca tot spuneti ca nu aveti contractul, de unde stiti ca ati luat creditul pe 60 luni?
Poate l-ati luat pe 12 luni si nu stiti Dumneavoastra - suma ar fi mult mai veridica... :)