Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire pe bursă socială
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire pe bursă socială

Bună ziua vreau și eu să știu dacă se poate pune poprire pe bursă socială? Menționez că bursa nu este a mea este a copilului. Mulțumesc
Copilul nu poate fi executat silit pentru datoriile dumneavoastră. Evitați încasarea bursei prin cont bancar.
Nu pot evita pentru că așa se cere de anul acesta.

Dapix a scris:

Copilul nu poate fi executat silit pentru datoriile dumneavoastră. Evitați încasarea bursei prin cont bancar.

Atunci notificati executorul, la care atasati adeverinta de la scoala, precum ca suma suma de X lei depusa in contul dvs. Numarul Y... reprezinta venitul fiului meu, dvs., minor, sub forma de bursa sociala.
În acest caz, dacă contul bancar este blocat de executor, nu veți putea scoate cu cardul bursa, ci veți sta la coada la ghișeul băncii, de unde veți scoate banii pe baza buletinului de identitate. Și așa se va repeta în fiecare lună. Cardul va rămâne blocat și inactiv.