Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... excludere de la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

excludere de la mostenire

Daca sint 4 frati iar unul primeste averea prin testament dupa moartea ultimului parinte atunci care este cota individuala fiecaruia din cei 3?Daca 2 dintre copii locuiesc impreuna cu parintele si sa facut succesiunea egal dupa primul parinte atunci mai pot fi exclus de la mostenirea imobilului?
nicul25, utilizator
Dacă s-a încălcat rezerva succesorală puteți să formulați o acțiune de reducțiune a liberalităților excesive.
Moștenirea nu este a unui imobil, ci este a unui OM (persoană) care avea ... o bicicletă, un imobil sau doar o parte dintr-un imobil etc.

Dacă ați făcut succesiunea după primul părinte decedat, înseamnă că dvs. și ceilalți 3 frați ai dvs. sunteți coproprietari asupra imobilului, alături de părintele supraviețuitor.
Împreună aveți 100% din imobil. Dar niciunul dintre dvs. nu are imobilul întreg. Fiecare are o fracție din dreptul de proprietate asupra imobilului.

La moartea celui de-al doilea părinte nu se repune în discuție fracția pe care dvs. o aveți deja. (de pe urma decesului primului părinte). Această fracție vă rămâne.

Dacă cel de-al doilea părinte a lăsat un testament, acest testament poate să conțină ceea ce avea el. Avea imobilul întreg? N-avea.
În plus, dacă acest părinte a lăsat prin testament TOT ce avea el unuia singur dintre copii, atunci ceilalți copii ai săi pot solicita reducțiunea testamentului care le încalcă rezerva succesorală.

Nu ne-ați spus explicit dacă cel de-al doilea părinte e încă viu sau deja îngropat.
romascanu, moderator