Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturi curator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturi curator

Buna ziua!
Daca fratele meu a obtinut dreptul de curator al tatalui meu care este bolnav de Alzheimer de 4 ani,poate avea dreptul sa vanda casa sau sa faca ce vrea pe proprietete,eu pierzandu-mi dreptul de mostenitor al tatalui.Fratele este fiul din a doua casatorie a tatalui meu.Tata acum locuieste la frate si casa este pe numele tatalui.Sotia lui cand a murit a cedat tot pe numele tatalui meu.Acum fratele s-a apucat sa renovele la tata.Va rog sa imi spuneti daca eu in situatia aceasta imi pierd dreptul de mostenitor sau nu.
Va multumesc !!
Poate să vândă casa doar cu acordul instanței de judecată, și să folosească banii doar în interesul tatălui.
Cât timp tatăl trăiește nu intră în discuție moștenirea, deoarece nimeni nu-i obligat să lase după el ceva moștenire.