Buna ziua! Stie cineva daca atunci cand infiintezi o asociatie e nevoie de un numar minim de angajati? Daca e nevoie de un contabil care sa depuna actele lunar? Sau se poate administra ca un PFA?
Asociatia in domeniul cultural este de fapt un ong si el va avea membrii cu drepturi depline, voluntari si personal angajat atunci cand e nevoie. Singura conditie e pentru numarul minim la membrii cu drepturi depline care sa nu fie sub 3 dar e bine ca de la ineput sa va reuniti cam sase sau sapte persoane ca membri fondatori pentru ca prin retragerea pe parcurs a unora, sa nu va trezti ca sunteti sub numarul admis de lege si sa tot schimbati actele la judecatorie.
Webinar: Fiscalitate și digitalizare în 2025. Ce știm și ce urmează?
ACCA, cea mai mare asociație internațională în domeniul financiar-contabil, vă invită să participați la un eveniment gratuit destinat profesioniștilor care doresc să afle cele mai recente noutăți legate de sistemul fiscal din România.
În cadrul webinarului, care va avea loc pe 26 februarie la ora 10:00, Delia Cataramă, Tax Partner Viboal FindEx, va aborda principalele modificări fiscale aplicabile în 2025 companiilor, cu focus pe impactul asupra profitabilității și cash-flow-ului acestora.