avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Părinții soțului i-au făcut contract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Părinții soțului i-au făcut contract vânzare-cumpărare cu uzufruct viager, iar acum vor să-l desfacă. Se poate așa ceva, în condițiile în care au fost dați bani la momentul încheierii contractului?

Buna ziua,
Am nevoie de un raspuns urgent.Acum 9 ani parintii sotului meu i-au facut contract v-c cu uzufruct viager fara clauza de întreținere.Acum părinții lui vor sa desfaca acest act pe motiv ca sotul meu atunci era mic si nu stia exact si acum le pare rau.Mentionez ca sotul meu atunci avea 22 de ani.lLocuim împreună in aceeasi casa nu i-am molestat cu nimic insa deodata regreta ca au facut acest act.sotul se teme ca ne va da afara din casa.
Se poate desface acest act in condiția in care au fost achitatii si bani la momentul inchierii contractului??
Mulțumesc
Ultima modificare: Miercuri, 23 Octombrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 12:34, 26 Noiembrie 2019
~ Conținut șters la cerere ~
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai nu prea au motiv sa il "desfaca", atat timp cat pretul a fost achitat si le respectati dreptul de uzufruct viager.
La 22 de ani, din punct de vedere legal esti major si ai capacitate deplina de exercitiu.
Au fost anumite discutii si atat nu s-a intamplat altceva,doar ca vor sa desfaca acest act.noi in tot acest timp am imbunatatit imobilul cu mult fata de cum era la momentul incheierii actului.
Ma interesa ce sanse au sa faca acest lucru?

CABINET DE AVOCAT DRAGOS BARNEA MADALIN a scris:

"Desfacerea" contractului si evacuarea din imobil sunt doua chestiuni diferite care vor fi abordate diferit/separat. De unde rezulta urgenta ? Daca veti primi o cerere de chemare in judecata va trebui sa formulati o intampinare. Deocamdata,...

Le-au fost respectate toate drepturile nu le-a făcut nimeni nimic,doar ca "s-au razgandit".

raluk0207 a scris:

Pai nu prea au motiv sa il "desfaca", atat timp cat pretul a fost achitat si le respectati dreptul de uzufruct viager.
La 22 de ani, din punct de vedere legal esti major si ai capacitate deplina de exercitiu.


9 din 10 utilizatori consideră
acest răspuns util
De „desfăcut” (cum ziceți dvs.) nu cred.
Dar de dat afară v-ar putea da.

Dreptul de a locui în casa îl au părinții soțului (titularii dreptului de uzufruct).
Dvs. și chiar și soțul dvs. (nudul proprietar) locuiți acolo doar prin îngăduința uzufructuarilor.

Căutați să ajungeți la o înțelegere cu ei.

Alte discuții în legătură

Titlu de propietate danaoz danaoz buna!tatal meu a cumparat o casa de la bunicii mei,dar cand a facut contract de vanzare-cumparare le a dar dreptul la o camera,am putea sa vindem casa daca ei ... (vezi toată discuția)
Legat de dr. de uzufruct Lisimah Lisimah Buna seara,situatia mea este urmatoarea:bunicul urmeaza sa vanda un imobil(casa) si sa cumpere un alt imobil(apartament) de la aceeasi persoana,urmand a-mi ... (vezi toată discuția)
Donatie sa contract de v/c annes3 annes3 buna ziua - am si eu o rugaminte la dvs cine ma poate ajuta cu un sfat. urmeaza sa ma casatoresc si mama mea vrea sa-mi lase casa sub o forma in care sa nu ... (vezi toată discuția)