Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Părinții soțului i-au făcut contract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Părinții soțului i-au făcut contract vânzare-cumpărare cu uzufruct viager, iar acum vor să-l desfacă. Se poate așa ceva, în condițiile în care au fost dați bani la momentul încheierii contractului?

Buna ziua,
Am nevoie de un raspuns urgent.Acum 9 ani parintii sotului meu i-au facut contract v-c cu uzufruct viager fara clauza de întreținere.Acum părinții lui vor sa desfaca acest act pe motiv ca sotul meu atunci era mic si nu stia exact si acum le pare rau.Mentionez ca sotul meu atunci avea 22 de ani.lLocuim împreună in aceeasi casa nu i-am molestat cu nimic insa deodata regreta ca au facut acest act.sotul se teme ca ne va da afara din casa.
Se poate desface acest act in condiția in care au fost achitatii si bani la momentul inchierii contractului??
Mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Pai nu prea au motiv sa il "desfaca", atat timp cat pretul a fost achitat si le respectati dreptul de uzufruct viager.
La 22 de ani, din punct de vedere legal esti major si ai capacitate deplina de exercitiu.
Au fost anumite discutii si atat nu s-a intamplat altceva,doar ca vor sa desfaca acest act.noi in tot acest timp am imbunatatit imobilul cu mult fata de cum era la momentul incheierii actului.
Ma interesa ce sanse au sa faca acest lucru?

CABINET DE AVOCAT DRAGOS BARNEA MADALIN a scris:

"Desfacerea" contractului si evacuarea din imobil sunt doua chestiuni diferite care vor fi abordate diferit/separat. De unde rezulta urgenta ? Daca veti primi o cerere de chemare in judecata va trebui sa formulati o intampinare. Deocamdata,...

Le-au fost respectate toate drepturile nu le-a făcut nimeni nimic,doar ca "s-au razgandit".

raluk0207 a scris:

Pai nu prea au motiv sa il "desfaca", atat timp cat pretul a fost achitat si le respectati dreptul de uzufruct viager.
La 22 de ani, din punct de vedere legal esti major si ai capacitate deplina de exercitiu.

De „desfăcut” (cum ziceți dvs.) nu cred.
Dar de dat afară v-ar putea da.

Dreptul de a locui în casa îl au părinții soțului (titularii dreptului de uzufruct).
Dvs. și chiar și soțul dvs. (nudul proprietar) locuiți acolo doar prin îngăduința uzufructuarilor.

Căutați să ajungeți la o înțelegere cu ei.