Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie

Buna ziua sunt insarcinata in 8 saptamani si as vrea sa stiu daca întrerup acum contractul de munca mai pot primi indemnizație?
Asta ar insemna ca eu as beneficia?
Din moment ce am muncit din iunie 2018 până în ianuarie 2019 februarie si martie nu am lucrat iar dupa am lucrat din aprilie până în noiembrie 2019, iar copilul se va naste in iunie 2020
iulie 2018 - iunie 2020 este eprioada eligibila pentru CCC

Se iau in considerare perioadele :
iulie 2018 - ianuarie 2019 (7 luni)
aprilie - noiembrie 2019 (9 luni)
total : 16 luni

In speta, beneficiati.
Deci daca nu mai merg la munca pana nasc beneficiez...
Va multumesc mult de raspuns
O zi frumoasa!
Buna ziua,
Am o nelamurire.
Eu acum ma aflu in somaj si am ramas însărcinata. Înainte de a intra în somaj am lucrat 6 luni, nu s-a facut prelungire deoarece în luna mai (2020) era în plină pandemie, iar între lichidare si somaj a fost distanta de 2 luni. La angajare eu venisem cu 2 luni mai devreme (noiembrie 2019) de a face primul copil 2 ani, am beneficiat de stimulent. Mie prin luna mai (2021) mi se termină șomajul si eu urmez sa nasc prin august(2021). Intrebarea mea este daca o sa beneficiez de indemnizație ptr creștere copil?
Multumesc!
Buna ziua,
O sa beneficiați daca in perioada Septembrie 2019-August 2021 aveti cel putin 12 luni in care ati lucrat, beneficiat de somaj sau de indemnizația pentru CCC.