Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ni s-au oprit gazele de trei săptămâni pentru că ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ni s-au oprit gazele de trei săptămâni pentru că doi proprietari refuză montarea senzorilor în apartamentele lor. Care e rezolvarea în această situație?

Buna ziua,
Ne lovim la nivel de bloc de urmatoarea problema :
In urma unei verificari, s-a oprit gazul in bloc pe motiv de lipsa senzori individuali apartament + ceva similar la nivel de scara.
S-a mobilizat asociatia, s-au gasit oferte, s-a inceput montarea senzorilor cu o firma.
Problema este ca 2 proprietari nu vor sa monteze, astfel s-a pus un anunt sec de la asociatie ca..avand in vedere aceasta situatie, gazele raman oprite.In urma solicitarii unor clarificari suplimentare, s-a mentionat ca solutia este sa fie dati in judecata, dar va fi de durata.
Acum, intrebarea :
Chiar nu exista o posibilitate de a ,,izola" acei locatari si a pune gazele in functiune avand in vedere ca toti ceilalti ne-am montat?
Acum, ma gandesc ca pot fi o multime de situatii izolate care pot fi intalinite in astfel de cazuri (apartamente in care nu locuieste nimeni, proprietari decedati, plecati in afara, etc, nu cred ca nu s-a gandit nimeni la exceptii).Sau..poate acei 2 oameni si-au luat plite pe curent si efectiv nu-i intereseaza, sau nu stiu, irelevant motivul..Sunt totusi 2 oameni intr-un bloc de 30-40.
Care este rezolvarea pentru repunerea cat mai rapida a gazului in functiune, avand in vedere faptul ca sunt..3 saptamani de cand e oprit.. si chiar ne este necesar multora..?
Manuela Rășină, administrator
Dupa gandirea mea naiva.... daca eram sef la ANRE sau ISU, introduceam obligatia montarii si a detectoarelor de fum in apartamente + pe casa scarii.

Nu are rost sa zic ca in 2 ani de zile, un detector de gaze montat la unul din apartamente ne-a salvat blocul de o mare explozie. Dar astea sunt detalii nesemnificative.

Romanul prefera sa cheltuiasca 300 de lei pe tigari, pet-uri de bere sau alte lucruri mult mai benefice pentru viata lui.

Cui ii pasa de o explozie de gaze sau de un incendiu ? Doar am mai trecut prin astea...
stanciu4444, utilizator