avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Sora bunicii mele a decedat. A fost casatorita, sotul ei a decedat inaintea ei, nu au avut copii.
Eu si rudele ramase in viata vrem sa facem succesiunea. Bunica mea (sora defunctei) si tatal meu(nepotul de sora al defunctei) au decedat.
Dupa tata, eu si surorile mele nu am facut succesiunea.
Putem participa la succesiunea matusii fara succesiunea dupa tata sau trebuie neaparat sa avem succesiunea dupa tata, prima data?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:33, 23 Octombrie 2019
Trebuie sa faceti prima data succesiunea dupa sora bunicii, apoi dupa bunica si tatal dvs.
Daca va intelegeti...mergeti la un notar din localitatea unde a avut ultimul domiciliua sora bunicii dvs.
Bunica si tatal dvs au decedat amandoi inaintea surorii bunicii?
Bunica inainte, tatal dupa.

raluk0207 a scris:

Bunica si tatal dvs au decedat amandoi inaintea surorii bunicii?

Da, puteti participa la dezbaterea succesiunii după sora bunicii, însă moștenitor va fi tatăl dvs.
Ca sa puteti semna dvs in locul lui, va trebui să obțineți in prealabil un certificat de calitate de moștenitor după tata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Moștenirea in cazul recăsătoriei Maria20211 Maria20211 Daca un bărbat cu doi copii a rămas văduv, s-a recăsătorit și cu a doua soție a mai avut un copil , cum se împarte averea la nepoții lui ? Copii ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ,tatăl meu a decedat înainte mătușii ,acum se face ... Sorin2022 Sorin2022 Buna ziua ,tatăl meu a decedat înainte mătușii ,acum se face succesiune după mătușa tatălui meu ,notarul a spus că noi 2 surori nu avem dreptul la ... (vezi toată discuția)
Succesiune după matusa+unchi+verișoara (toti decedati) , drept succesoral Marialascap Marialascap Bună ziua, Am o situație și încerc sa o înțeleg. Nu cunosc partea legala, așadar fiți blânzi cu mine. Încerc sa explic clar. 3 frați- ... (vezi toată discuția)