Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Sora bunicii mele a decedat. A fost casatorita, sotul ei a decedat inaintea ei, nu au avut copii.
Eu si rudele ramase in viata vrem sa facem succesiunea. Bunica mea (sora defunctei) si tatal meu(nepotul de sora al defunctei) au decedat.
Dupa tata, eu si surorile mele nu am facut succesiunea.
Putem participa la succesiunea matusii fara succesiunea dupa tata sau trebuie neaparat sa avem succesiunea dupa tata, prima data?
Multumesc!
Trebuie sa faceti prima data succesiunea dupa sora bunicii, apoi dupa bunica si tatal dvs.
Daca va intelegeti...mergeti la un notar din localitatea unde a avut ultimul domiciliua sora bunicii dvs.
Bunica si tatal dvs au decedat amandoi inaintea surorii bunicii?
Bunica inainte, tatal dupa.

raluk0207 a scris:

Bunica si tatal dvs au decedat amandoi inaintea surorii bunicii?

Da, puteti participa la dezbaterea succesiunii după sora bunicii, însă moștenitor va fi tatăl dvs.
Ca sa puteti semna dvs in locul lui, va trebui să obțineți in prealabil un certificat de calitate de moștenitor după tata.