Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua! Am un copil cu handicap grav iar pensia alimentara a fost stabilita in 2013 la 238 lei/luna. Cheltuielile pentru recuperare si intretinere sunt mari iar fostul sot nu vrea sa inteleaga si sa ii mai dea ceva in plus de cat a fost stabilit. Mentionez ca el este pensionat pe caz de boala cu venit de 704 lei/luna dar munceste 8 ore, la negru, de unde ia salariu minim pe economie. Daca deschid actiune in instanta, avand in vedere situatia prezentata, i se va mari pensia alimentara? Care este valoarea pensiei minime acum?
704 lei X 24% = 176 lei.

Procentul maxim din venit este de maxim 25% pentru un singur copil.

Având doar 704 lei pensie de boală, va fi obligat sa plătească cel mult maxim 25%, și va rezulta o pensie de 176 de lei.
Alte bunuri mai are tatal pe numele lui ?
Un apartament.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Alte bunuri mai are tatal pe numele lui ?

Pensia de întreținere se raportează la venitul lunar cert, nu la un bun imobil, sau la alte bunuri mobile.

Deci se înțelege din ce ați spus, că pensia de boală în cuantum de 704 lei, este singurul lui venit cert.

Apartamentul poate fi executat silit, doar în situația ca nu plătește obligația de întreținere stabilită de instanța de judecată.

Art. 529 Cod Civil - Cuantumul întreţinerii

(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.

(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.

(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.
Dapix, utilizator