avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Extrasul din Registrul de evidenta al Asociatiilor si ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Extrasul din Registrul de evidenta al Asociatiilor si Fundatiilor

Am o intrebare legata de obtinerea extrasului din Registrul asociatiilor si fundatiilor
Banca la care am solicitat deschiderea de cont pentru o asociatie sportiva, mi-a respins dosarul deoarece mi-au cerut sa adaug la documentatie si acest extras. Ma puteti indruma cum il pot obtine, Va multumesc! Liviu B
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 11:43, 7 August 2023
Nu, in RAF nu se inscriu asociatiile de proprietari, nici cultele, sindicatele, patronatele, composesoratele si obstile, ci numai organizatiile (asociatii, fundatii si federatii) functionand pe baza OG 26./2000. DIn pacate pentru asociatii de proprietari nu exista un registru public centralizat, ar trebui sa le aiba evidenta centralizata primariile, si au si organele fiscale, dar nu e specific reglementata o procedura de a te interesa de ele, asa ca ar trebui formulata solicitarea conform Legii 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public si HG 123/2002
Buna seara! Asociatiile sportive fara personalitate juridica si fara venituri sunt inscrise in RAF?
In RAF se inscriu numai asociatiile, fundatiile si federatiile cu personalitate juridica functionand pe baza OG 26/2000. Cum asociatiile sportive fara personalitate juridica nu au calitatea de persoana juridica, nu se pune problema inscrierii lor in RAF sau in Registrul National ONG. Ele se inscriu insa in evidentele autoritatilor in domeniul sportului conform Legii 69/2000 si eventual, daca e cazul , la ANAF....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatii sportive anaigroegg anaigroegg Buna ziua, Îmi pot fi eliberate documentele constitutive ale unei asociații sportive la cerere? Cum pot intra in posesia acestora? Pentru societatile ... (vezi toată discuția)
Inscriere membru in ong Liciu Liciu Buna ziua, In dosarului ce urmeaza a fi depus la judecatorie pentru infiintarea ONG-ului mi s-a cerut sa fie prezente cazierele fiscale si juridice ale ... (vezi toată discuția)
Legea 1/2000 sau og 26/2000 Marian Mitica Marian Mitica Obstile au fost infiintate in baza legii 1/2000.Obstile figureaza inscrise in Registrul special al obstilor .De ce in aceste conditii toate instantele de ... (vezi toată discuția)