Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Extrasul din Registrul de evidenta al Asociatiilor si ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Extrasul din Registrul de evidenta al Asociatiilor si Fundatiilor

Am o intrebare legata de obtinerea extrasului din Registrul asociatiilor si fundatiilor
Banca la care am solicitat deschiderea de cont pentru o asociatie sportiva, mi-a respins dosarul deoarece mi-au cerut sa adaug la documentatie si acest extras. Ma puteti indruma cum il pot obtine, Va multumesc! Liviu B
Nu, in RAF nu se inscriu asociatiile de proprietari, nici cultele, sindicatele, patronatele, composesoratele si obstile, ci numai organizatiile (asociatii, fundatii si federatii) functionand pe baza OG 26./2000. DIn pacate pentru asociatii de proprietari nu exista un registru public centralizat, ar trebui sa le aiba evidenta centralizata primariile, si au si organele fiscale, dar nu e specific reglementata o procedura de a te interesa de ele, asa ca ar trebui formulata solicitarea conform Legii 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public si HG 123/2002
Buna seara! Asociatiile sportive fara personalitate juridica si fara venituri sunt inscrise in RAF?
In RAF se inscriu numai asociatiile, fundatiile si federatiile cu personalitate juridica functionand pe baza OG 26/2000. Cum asociatiile sportive fara personalitate juridica nu au calitatea de persoana juridica, nu se pune problema inscrierii lor in RAF sau in Registrul National ONG. Ele se inscriu insa in evidentele autoritatilor in domeniul sportului conform Legii 69/2000 si eventual, daca e cazul , la ANAF....