Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Data nastere gresita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Data nastere gresita

Buna ziua!

Mama mea si-a pierdut certificatul de nastere si cand a fost la primaria arondata sa faca cerere pt eliberarea unuia nou. Aici a aflat ca de fapt data ei de nastere este alta in evidenta primariei (toata viata a avut actele + certificatul de nastere pe 16.01. iar la primarie apare 19.01.desi primul certificat a fost eliberat tot de ei) si ca trebuie sa refaca dupa 65 de ani toate actele. Evident ca acest lucru inseamna cheltuieli financiare foarte mari plus foarte multe drumuri.
Cum ar trebui sa procedam legal pentru a nu fi nevoie de schimbarea tuturor documentelor sau sa ajungem sa dam in judecata primaria?

Va multumesc!
Tempo, utilizator
Buna seara,
Este foarte neplacut dar ... din pacate, va trebui sa schimbati TOT inclusiv CNP-ul.