Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Contabil la un ong
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Contabil la un ong

Buna ziua! Atunci cand infiintezi un ong in domeniul cultural este nevoie sa angajezi un contabil?
george-neagu, moderator
Nu. La un ong trebuie sa colaborati cu un contabil autorizat membru ceccar doar anual, cand va va intocmi si semna bilantul contabil. Si aceasta colaborare va fi facuta doar in baza unui contract de prestari servicii contabile semnat pentru cele cateva zile din martie sau aprilie cat ii trebuie sa va realizeze treaba pentru anul precedent, factura si chitanta.
Tot el in luna februarie anul viitor, pentru cel precedent, va va depune si declaratia 101 pentru ong-uri.
In rest, de la infiintarea ong, dumneavoastra sa aveti grija sa completati registul de casa in care sa treceti aportul in numerar pus la dispozitie de catre unul din membrii daca e cazul, veniturile asociatiei care sunt acum pentru inceput doar cotizatii lunare ale membrilor la valoarea stabilta de catre adunarea generala (conform chitantelor), platile facute pentru infiintarea asociaiei dar si cele care apar lunar conform documentelor doveditoare (chitante sau bonuri fiscale). Va ocupati personal de aceasta evidenta sau desemnati o persoana dintre membrii comitetului director care se pricepe, ca si casier.

0.
george-neagu, moderator
La infiintare nu. Ulterior, depinde de ce volum si tip de operatiuni patrimoniale are ONG-ul. Poate merita sa angajezi unul sau sa externalizezi activitatea prin contract de prestari servicii cu un SRL sau alta forma de exercitare a profesiei de contabil, sau sa apelezi doar o data pe an pentru depunere de declaratii si situatii financiare anuale....