Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nume familie diferit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nume familie diferit

Bună ziua! Numele părinților în certificate naștere și buletine este cu î din a. Numele fiului și al părinților din certificatul de naștere al fiului, inclusiv buletinul fiului, este cu î din i. Ce se poate face pentru a nu exista probleme la moștenire? Mulțumesc!
Cu ocazia dezbaterii succesiunii, celor doi martori prezenți, li se va lua si cate o declarație de notorietate.
Ca l-au cunoscut pe X cu î din i și stiu ca a fost una si aceeasi persoana cu X cu î din a.
La o diferență de o litera nu sunt probleme.
Problema sunt cand pe defunct îl chema Gheorghe, dar pe acte era Ion.
Pe lângă scrierea numelui sunt avute în vedere și celelalte elemente de identificare, respectiv data și locul nașterii, etc.