Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PFA

Va adresez o intrebare la care sper sa primesc un raspuns bun: am un PFA iar societatea cu care am contract de comision face plata facturilor mele in contul bancar deschis pe PFA. In registrul jurnal ( la incasari) eu inregistrez factura pe care eu o eliberez catre ei sau plata efectiva pe baza extrasului de cont? Metionez ca din totalul sumei de pe factura eliberata de mine catre SC, societatea retine o cota de impozit, iar diferenta imi este platita prin banca. Sper ca m-am facut inteleasa.Multumesc mult!
La PFA in registru jurnal de incasari si plati se inregistreaza doar platile si incasarile
karmen_olaru a scris:

Va adresez o intrebare la care sper sa primesc un raspuns bun: am un PFA iar societatea cu care am contract de comision face plata facturilor mele in contul bancar deschis pe PFA. In registrul jurnal ( la incasari) eu inregistrez factura pe care eu o eliberez catre ei sau plata efectiva pe baza extrasului de cont? Metionez ca din totalul sumei de pe factura eliberata de mine catre SC, societatea retine o cota de impozit, iar diferenta imi este platita prin banca. Sper ca m-am facut inteleasa.Multumesc mult!

In Registru de incasari si plati inregistrati incasarile la data extrasului.
Ce nu inteleg eu ce impozit va opreste firma, pentru ca atat timp cat firma este romaneasca si dvs aveti cod fiscal nu trebuie sa va opreasca nici un impozit. Plata impozitului in aceste conditii cade in sarcina dvs.
Oranina Dumitru, Contabil
Trebuie sa verificati ce contract aveti.Se poate sa aveti contract de prestari servicii ca si PFA dar si o conventie civila . In cazul Conventiilor civile se retine la sursa impozitul pe venit ( 16% ca impozit final sau 10% urmand ca dvs sa depuneti pana la 15 mai 2010 declaratia finala si sa platiti dif de 6%), in functie de optiunea dvs.
Daca aveti numai contract pe PFA , atunci firma trebuie sa va faca plata integrala a facturilor facute .