avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PFA

Va adresez o intrebare la care sper sa primesc un raspuns bun: am un PFA iar societatea cu care am contract de comision face plata facturilor mele in contul bancar deschis pe PFA. In registrul jurnal ( la incasari) eu inregistrez factura pe care eu o eliberez catre ei sau plata efectiva pe baza extrasului de cont? Metionez ca din totalul sumei de pe factura eliberata de mine catre SC, societatea retine o cota de impozit, iar diferenta imi este platita prin banca. Sper ca m-am facut inteleasa.Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: amandeal , utilizator 11:03, 3 Decembrie 2009
La PFA in registru jurnal de incasari si plati se inregistreaza doar platile si incasarile
karmen_olaru a scris:

Va adresez o intrebare la care sper sa primesc un raspuns bun: am un PFA iar societatea cu care am contract de comision face plata facturilor mele in contul bancar deschis pe PFA. In registrul jurnal ( la incasari) eu inregistrez factura pe care eu o eliberez catre ei sau plata efectiva pe baza extrasului de cont? Metionez ca din totalul sumei de pe factura eliberata de mine catre SC, societatea retine o cota de impozit, iar diferenta imi este platita prin banca. Sper ca m-am facut inteleasa.Multumesc mult!


In Registru de incasari si plati inregistrati incasarile la data extrasului.
Ce nu inteleg eu ce impozit va opreste firma, pentru ca atat timp cat firma este romaneasca si dvs aveti cod fiscal nu trebuie sa va opreasca nici un impozit. Plata impozitului in aceste conditii cade in sarcina dvs.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Decembrie 2009
Oranina Dumitru, Contabil
Trebuie sa verificati ce contract aveti.Se poate sa aveti contract de prestari servicii ca si PFA dar si o conventie civila . In cazul Conventiilor civile se retine la sursa impozitul pe venit ( 16% ca impozit final sau 10% urmand ca dvs sa depuneti pana la 15 mai 2010 declaratia finala si sa platiti dif de 6%), in functie de optiunea dvs.
Daca aveti numai contract pe PFA , atunci firma trebuie sa va faca plata integrala a facturilor facute .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitatea la pfa/ii nickylauda nickylauda Am cateva nelamuriri legate de evidenta contabila la PFA-ul meu. Unde gresesc va rog sa ma corectati sau sa veniti cu adaugari. Am cumparat Registrul de ... (vezi toată discuția)
Nelamuriri pfa-magazin online ghita3001 ghita3001 Buna ziua, Am urmatoarele nelamuriri legate de PFA-ul pe care il detin: 1.Am inteles ca pentru un magazin online ca PFA impozitata in sistem real am nevoie ... (vezi toată discuția)
Inregistrare cheltuieli utilitati - contract comodat pfa adri_d adri_d Buna ziua. Am doua nelamuriri: 1. Prima legata de inregistrarea utilitatilor pentru un PFA care are incheiat contract de comodat pentru 30% din spatiu. Pana ... (vezi toată discuția)