Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... sentinta in anulare
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

sentinta in anulare

Sunt reprezentantul unor salariati, care au castigat acordarea unui spor de 25 % conform legii 46/2008. In procesul la Curtea de Apel, recursul MAPDR a fost respins, si s-a precizat ca sentinta data de judecatorie ramane definitiva.
Acum, directorul institutiei noastre a dispus juristilor din institutie sa faca o actiune prin care sa se dispuna sentinta in anulare.
Este posibil asa ceva cu o sentinta definitiva, in care institutia noastra , desi a fost citata, la ambele procese nu a depus recurs? ( acest lucru a fost facut de catre MAPDR) . Ce sanse de castig au , si ce cai de atac avem noi?
Va multumesc anticipat pentru raspuns
probabil va referiti la ,,contestatia in anulare".
Cazurile de contestatie in anulare sunt prevazute in mod expres la art. 317-318 Cod procedura civila.
Conform art. 320 alin. 3 CPC, hotararea data in contestatie este supusa acelorasi cai de atac ca si hotararea atacata.
In ceea ce priveste sansele de castig sau de pierdere, acestea nu pot fi apreciate fara a studia dosarul, hotararea atacata si motivele invocate de partea adversa pentru contestatia in anulare.
Cristina Pielmus , Avocat
O hotarare definitiva si irevocabila nu mai poate fi schimbata decat prin exercitarea unei cai extraordinare de atac - contestatie in anulare si revizuire.