avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere firma cu datorii ajutor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere firma cu datorii ajutor

Buna ziua ,daca firma X (SRL)are o datorie de 7000lei la o persoana in urma unui proces ,(pentru ca nu si-a indeplinit obligatiile contractuale) Poate X inchide firma fara a plati? Datoria se transfera pe persoana fizica? Este mai ok cesiunea firmei catre o alta persoana?Am vazut foarte multe anunturi de genul acesta cu ,,preiau firma cu datorii''Sau ce solutie recomnadati , firma nu poate platii datoria. AJUTOR VA ROG
Ultima modificare: Luni, 28 Octombrie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 07:50, 28 Octombrie 2019
firma poate e in incapacitate acum, dar mai tarziu se poate redresa. sapte mii de lei nu e o suma extraordinara pentru un SRL, oricat de mic ar fi.
o firma cu datorii se inchide prin procedura falimentului, datoriile se transfera de regula catre persoanele fizice care au detinut firma si chiar catre administrator daca se constata ca a fost vorba de gestiune frauduloasa, etc.
daca va imaginati ca cel care va va prelua firma cu datorii o va face in mod gratuit, va inselati. dati un telefon si va veti lamuri.
Și dacă o Preaia gratuit cu datoriile astea ?atunci s-ar putea cesiona și sa scap de datorie ?fara sa ma afecteze într-un fel ?

Adrian Dimitriu a scris:

firma poate e in incapacitate acum, dar mai tarziu se poate redresa. sapte mii de lei nu e o suma extraordinara pentru un SRL, oricat de mic ar fi.
o firma cu datorii se inchide prin procedura falimentului, datoriile se transfera de regula catre persoanele fizice care au detinut firma si chiar catre administrator daca se constata ca a fost vorba de gestiune frauduloasa, etc.
daca va imaginati ca cel care va va prelua firma cu datorii o va face in mod gratuit, va inselati. dati un telefon si va veti lamuri.


contractul e legea partilor. daca acesta stipuleaza ca firma se preia cu toate activele si pasivele, fara nici o contravaloare, atunci asa va fi.
ar fi bine sa consultati un avocat in cursul negocierilor de preluare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa vand firma cu datorii de 1 miliard si marfa in stoc de 3 miliarde.pot avea probleme? dimavirgil dimavirgil Vreau sa vand firma cu datorii de 1 miliard si marfa in stoc de 3 miliarde.Pot avea probleme? Ce acte trebuie sa intocmesc cu potentialul cumparator? Eu am ... (vezi toată discuția)
Vanzare s.r.l. cu datorii marius d marius d sunt asociat unic si administrator unic al srl-ului care are datorii la stat -tva, cas, etc 1. pot sa vand srl-ul la persoana fizica ?( cesiune toate partile ... (vezi toată discuția)
Preluare firma simion nicoleta simion nicoleta buna ziua as vrea sa preiau o firma de la cineva care pleaca din tara firma are ceva datori la stat si la furnizori intrbarea mea este daca preiau aceasta ... (vezi toată discuția)