Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate cit ma costa scoaterea contorului de lumina din casa ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

cit ma costa scoaterea contorului de lumina din casa in exterior

cit costa scoaterea contorului de lumina din casa in exterior
Buna! Pe cel vechi l-au scos din perete? Si noi dorim sa ne puna unul nou la exterior, dar din prostie ne-am apucat deja de renovat si as prefera sa mi-l lase pe cel vechi drept amintire in perete daca scoaterea lui implica "daune". Cum s-a procedat in cazul dumneavoastra? Multumesc!

Ionut.ion a scris:

Pe mine nu m-a costat nimic, dumnealor au schimbat locul bransamentului si au tras cablu de alimentare de la noua pozitie a contorului la panoul de sigurante din casa ( locuiesc la casa) pe cheltuiala dumnealor.

Au venit, au ales locul noului bransament ( pe peretele exterior al casei, spre drum, sa-l poata vedera de la poartea- cu un binoclu...), au anulat vechiul bransament, l-au tras pe noua pozitie, au montat acea cutie ce contine contorul si o siguranta generala si de acolo au tras cablu la vechiul bransament, in panoul de sigurante din casa. De acolo a ramas vechea instalatie din casa, nu am schimbat nimic.

Totul pe cheltuiala dumnealor.
Ionut.ion, utilizator
Multumesc pentru raspuns. Daca nu stiu prea multe despre aceste lucruri, ma gandeam ca vor pune un contor nou si pe cel vechi il anuleaza. Sper doar sa nu fie nevoie sa isi scoata cablul vechi de prin perete. Noi la instalatia noua am folosit acel tub copex peste tot (si am lasat pregatit si la exterior pe unde sa vina noul lor bransament), dar acel cablu vechi de vine de la stalp dumnezeu stie cum a fost bagat prin perete. O sa vedem cum va fi. Poate nu vor distruge pe acolo ca sa scoata o bucata de cablu :)

Ionut.ion a scris:

Au venit, au ales locul noului bransament ( pe peretele exterior al casei, spre drum, sa-l poata vedera de la poartea- cu un binoclu...), au anulat vechiul bransament, l-au tras pe noua pozitie, au montat acea cutie ce contine contorul si o siguranta generala si de acolo au tras cablu la vechiul bransament, in panoul de sigurante din casa. De acolo a ramas vechea instalatie din casa, nu am schimbat nimic.

Totul pe cheltuiala dumnealor.

Nu au cum sa va distruga toata instalatia din pereti... cel mult anuleaza vechiul bransament, il taie de unde pot, daca este prin perete tras, pun unul nou afara si vin cu un cablu aparent ( pe perete) catre panoul central de sigurante de la casa,
Doamne ajuta! Sa il taie din spatele contorului ma gandesc, daca altfel nu e posibil, numai sa nu imi sparga peretii :)) Asa auzisem din vorba in vorba, ca vin si trag tot acel cablu din perete care vine de la stalp. Imi si imaginam haosul. Mai ales ca nu stim in ce fel a fost tras acum zeci de ani cand au facut bunicii casa. Acesta este si unul din motivele pentru care dorim sa schimbam. Sa dorm linistita si sa nu avem probleme ulterior pentru ca nu este protejat suficient si cine stie cat de "calitativ" a fost facut. Pentru cablul nou am bagat deja tub copex metalic ca sa vina cu el de afara si sa nu imi ramana fire atarnate pe perete in interior. Iar la exterior acoperim cand facem si izolatia/fatada casei. Forta de munca si sanatate sa avem ca sa le reusim pe toate. Multumesc mult pentru ca v-ati luat timp sa imi raspundeti! M-am mai linistit putin.

Ionut.ion a scris:

Nu au cum sa va distruga toata instalatia din pereti... cel mult anuleaza vechiul bransament, il taie de unde pot, daca este prin perete tras, pun unul nou afara si vin cu un cablu aparent ( pe perete) catre panoul central de sigurante de la casa,