Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj din concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj din concubinaj

Buna tuturor
Am fost dat in judecata de fosta prietena/concubina cu care am locuit in apartamentul meu luat de mine impreuna cu fosta sotie cu credit ipotecar in anul 2008. Dupa divortul de fosta sotie care s-a defasurat si incheiat in conditii de comun acord si despagubirea dansei cu o suma de bani am trait 7 ani in concubinaj impreuna cu acesta femeie(reclamanta) in cazul de fata, in apartamentul respectiv.
As dori sa specific ca bunurile din casa, mobila, aparaturi au fost luate inainte de a convietui cu aceasta persoana. Motivul despartirii si scoaterea ei din apartamente a fost infidelitatea ei fata de mine in randuri diferite si desigur cu dovezi clare
In momentul de fata dânsa imi cere banii cu care ea pretinde ca a participat la plata ratelor si bani care i a primit de la parintii ei sub forma de cadou pentru noi.
Ratele au fost platite numai de mine la banca banii fiind la comun. Precizez ca dansa nu are nici un act notarial, chitanta sau bon fiscal al nici uneia participari la rata sau bunuri din imobil
Apartamentul este inca sub credit pe numele meu si al fostei sotii. De 2 luni eu sunt in strainatate si apartamentul dat in chirie.
In momentul de fata dupa cele intamplate dansa m-a dat in judecata sub forma de pretentii partaj judiciar pt suma de 27.000 de euro suma pe care nu stiu de unde a inventat-o, pârâtii fiind eu si Banca comerciala( chiar nu stiu motivul).
Intrebarea mea la dumneavoastra este ce pot sa fac in acest caz avand in vedere ca mai am 10 zile in care trebuie sa trimit scrisoarea de intampinare? Sunt obligat sa trimit scrisoarea? Fiind in strainatate poate un avocat sa o depuna?
Ma scuzati daca am fost pe neintelesul dvs si va multumesc anticipat pentru sfaturi
maryus1122, utilizator
Buna ziua,
Parintii dumneaei au venituri mari?
Oricum, cel mai bine angajati un avocat si se ocupa el de toate.
Poteti alege un avocat consultant pe site sau unul dintr-un barou...
Buna ziua

Parintii ei nu au venituri mari
Da, va trebui sa angajez un avocat, nu am de ales.
Multumesc!

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Parintii dumneaei au venituri mari?
Oricum, cel mai bine angajati un avocat si se ocupa el de toate.
Poteti alege un avocat consultant pe site sau unul dintr-un barou...

Atunci acel contract de donatie de 27000 de euro nu prea sta in picioare...
Plus ca daca dovediti ca ati avut venituri mai mari decat dumneaei si bunul, apartamentul, a fost cumparat inainte de acest concubinaj atunci nu vad ce sanse ar avea...
Discutati cu avocatul si stabilito o strategie de aparare, la sfarsit nu uitati sa cereti si cheltuieli de judecata...
Buna

Da, se pot dovedi veniturile mele ca fiind mai mari ca ale dansei si desigur ca apartamentul a fost cumparat inainte de concubinaj. Am sa discut cu un avocat.
Multumesc!

Ionut.ion a scris:

Atunci acel contract de donatie de 27000 de euro nu prea sta in picioare...
Plus ca daca dovediti ca ati avut venituri mai mari decat dumneaei si bunul, apartamentul, a fost cumparat inainte de acest concubinaj atunci nu vad ce sanse ar avea...
Discutati cu avocatul si stabilito o strategie de aparare, la sfarsit nu uitati sa cereti si cheltuieli de judecata...