Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare imobil

Buna ziua,

Vanzatorul si cumparatorul s-au prezentat la notar pentru intocmirea actelor la vanzarea unui imobil. Notarul a inmanat catre cei doi un document, contractul, pe care scrie Contract de Vanzare. Nu scrie si Cumparare.
Poate fi acest fapt o problema? Este evident din contract ca a fost si cumparare, dar oare nu trebuia trecut in titlul lui si acest cuvant?

In acceptiunea noului Cod civil, denumirea este "contract de vânzare".